Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Dogoterapia - terapia z udziałem psa

Skąd nazwa dogoterapia?

Nazwa dogoterapia jest złączeniem angielskich słów dog (pies) i therapy (terapia), natomiast kynoterapia pochodzi od greckich słów kyon, w dopełniaczu kynos (pies) i therapeia, czyli opieka lub leczenie. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w 1987 roku, w 2004 powstał Polski Związek Dogoterapii, a od 2007, dokładnie 15 czerwca, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Z zajęć wykluczone są rasy bojowe, stróżujące oraz obronne. Natomiast nie wyróżniono ras szczególnie nadających się do tego typu aktywności. W ogólnym zarysie psy mają być łatwe w szkoleniu, przyjazne w wyglądzie i zachowaniu. Często wybiera się labradory retrievery oraz goldeny retrievery ze względu na ich aparycję oraz łagodne usposobienie. Mogą to być również husky, border collie, beagle. Wybór jest spory. Jednak należy pamiętać, że duży wkład ma tutaj właściciel, behawiorysta oraz trener, którzy odpowiednio wyszkolą i wychowają psiaka. Ważne jest, żeby zacząć specjalistyczne szkolenia już w młodym wieku. Istnieją wtedy największe szanse na powodzenie w przyszłości podczas samej terapii.

Dogoterapia – dla kogo?

Kynoterapia sprawdza się u ludzi starszych, szczególnie u cierpiących na Alzheimera, umierających, niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie, u dzieci z zaburzeniami psychicznymi, u dzieci z problemami zdrowotnymi, u osób z zanikiem mięśni, chorych na schizofrenię, artretyzm, u dzieci z zespołem Downa i tych z porażeniem mózgowym, u cukrzyków, chorych na epilepsję, niesłyszących i u innych równie potrzebujących osób. Podczas zajęć rozwija się mowę i wzbogaca słownik, dlatego dogoterapia jest szczególnie polecana w połączeniu z ćwiczeniami z logopedii. Należy zwrócić uwagę na to, czy dana osoba nie jest uczulona na zwierzaka. Wtedy udział w rehabilitacjach nie jest możliwy.

Czy mój pies może być terapeutą?

Żeby rozpocząć swoją przygodę z dogoterapią, psy muszą przejść profesjonalne szkolenia i spełniać odpowiednie warunki. Przede wszystkim muszą posiadać aktualną kartę szczepień. Ponadto konieczne jest odrobaczanie, brak insektów i regularne badanie przez lekarza medycyny weterynaryjnej. Układ odpornościowy psa powinien być już dobrze rozwinięty, ponieważ bardzo ważne jest jego zdrowie i nienarażanie go na choroby. Psi kandydaci muszę mieć zapewnioną odpowiednią pielęgnację, przede wszystkim jamy ustnej, pazurów, uszu i oczu. Psy powinny posiadać łagodny charakter, nie mogą agresywnie ani lękliwie reagować na dotyk i zabawę. Muszą być cierpliwe. Powinny lubić ludzi i kontakt z nimi. W czasie szkolenia rozwija się u nich takie umiejętności jak praca z osobami, które nie słyszą, cukrzykami czy też z chorymi na epilepsję. Dlatego ważne jest, aby zaczynać trening już w młodym wieku, kiedy są bardziej podatne na naukę.
Dogoterapia stymuluje zmysły: słuchu, wzroku oraz dotyku, rozwija koncentrację, wspiera aktywność i pobudza mięśnie w czasie ćwiczeń ruchowych. Buduje również pewność siebie, bezpieczeństwo, więzi emocjonalne oraz rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe i samodzielność. A to tylko garstka zalet wynikających ze stosowania canisterapii.
Wow! Nie podejrzewaliśmy, że Max tak mądrze wykorzystuje swój wolny czas!

Sprawdź najlepsze produkty dla Twojego psa!

O autorce

Anna Miller to dyplomowany technik weterynarii, obecnie studiuje na kierunku Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich na SGGW/Warsaw University of Life Sciences. Uczestniczyła w Międzynarodowym Kongresie Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt PSLWMZ oraz towarzyszących warsztatach, co potwierdzone jest certyfikatami. Brała udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy zwierzętom. W jej życiu pojawiły się już ryby akwariowe, kot, pies oraz dwie świnki morskie. Obecnie jest szczęśliwą właścicielką dachowca o imieniu Borys, którego przygarnęła z ulicy. Karmi go lepiej niż samą siebie.

fot. pixabay.com