Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czystek na kleszcze - odstraszacz kleszczy dla psa

2018-08-22
Czystek na kleszcze - odstraszacz kleszczy dla psa

Czystek nie tylko wzmacnia cały organizm, ale też zapobiega miażdżycy, hamuje rozwój stanów zapalnych,  i działa przeciwgrzybiczo. Mówi się, że czystek posiada również zdolność do odstraszania kleszczy i komarów. Dlaczego czystek odstrasza kleszcze?

Czystek na kleszcze

Preparaty z czystkiem sprawiają, że ciało psa zmienia zapach, który staje się nieatrakcyjny dla pasożytów takich jak kleszcze i pchły. Zasada jego działania jest bezpośrednio związana z wydalaniem produktów metabolizmu, a więc także substancji znajdujących się w czystku, choć dla ludzi zapach ten jest niewyczuwalny, skutecznie odstrasza pasożyty. 

Co więcej, dzięki dużej zawartości antyoksydantów, regularne podawanie psu czystka, zwiększa jego odporność na infekcje wirusowe i wzmacnia naturalną barierę ochronną organizmu. Właściwości hamujące wydzielanie histaminy łagodzą reakcje alergiczne, a fenolokwasy pozytywnie wpływają na pracę wątroby i trzustki.

Czytaj: Obroża dla psa - z imieniem, na kleszcze...

Czystek odstrasza kleszcze

W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne preparaty z czystkiem przeznaczone dla psów. Ich dawkowanie uzależnione jest od wagi psa, a także samego preparatu. Czystek należy podać psu razem ze zwykłym pokarmem. Uwaga! W przeciwieństwie do specjalnych kropli, spray'u czy obroży, czystek nie zadziała przeciwkleszczowo z dnia na dzień. Najlepszy efekt obserwuje się dopiero po około 10 tygodniach stosowania preparatów z czystkiem. Jeśli więc planujemy w ten sposób chronić naszego psa przed pasożytami, kurację rozpocznijmy zimą, jeszcze przed sezonem.

Zobacz: Ochrona psa przed pasożytami

Czystek a kleszcze

Czystka możemy stosować również zewnętrznie. Mocny napar z zioła wystarczy wsmarować w ciało pupila lub rozpylić przy użyciu butelki ze spryskiwaczem. Taka metoda jest jednak dobra jako dodatkowe zabezpieczenie przed kleszczami i stosuje się ją doraźnie, przed wycieczką czy spacerem. Jeśli więc cenimy sobie naturalne metody i szukamy alternatywy dla chemicznych specyfików, śmiało możemy sięgnąć po napar z czystka. Pamiętajmy jednak, że nie zagwarantuje on naszemu pupilowi 100-procentowej ochrony przed kleszczami, dlatego czystek  traktowany jest raczej jako uzupełnienie strategii ochronnej przed kleszczami, a nie jako samodzielny środek przeciwkleszczowy. Jeśli nie mamy pewności jaką metodę wybrać, skonsultujmy się z weterynarzem. 

Zobacz: Pielęgnacja psa 

Kleszcz u psa

Warto dodać, że ochrona przeciw kleszczom jest ważna, nawet jeśli nie mieszkamy za miastem czy nie wybieramy się na wycieczki. Wbrew pozorom kleszcze nie występują jedynie w lasach czy na łąkach, żyją także w centrach miast, np. w parkach, czyli tam, gdzie często spacerujemy z psami. Kleszcze bytują tam od marca aż do października! Ugryzienie kleszcza może mieć tragiczne konsekwencje, dlatego tak ważne jest, by pamiętać o zabezpieczeniu czworonoga przed atakiem pasożyta.

Czytaj: Pies w podróży

Preparat na kleszcze dla psa – alternatywa dla czystka

Istnieją cztery podstawowe rodzaje preparatów kleszczobójczych, których możemy użyć: krople do stosowania na skórę, tabletki do gryzienia, obroże i spray’e. Najpopularniejsze są obroże i krople – zapewne dzięki wygodzie stosowania. Przy stosowaniu wyżej wymienionych środków nie musimy się martwić o zarażenie psa, nawet jeśli doszło do ukąszenia. Kleszcze, które ukąsiły zwierzę zabezpieczone wcześniej preparatem zdychają po wypiciu wraz z krwią szkodliwego dla nich środka i nie wpuszczają do krwiobiegu zwierzęcia toksycznej substancji. Trzeba jednak pamiętać, że żaden preparat nie zagwarantuje nam 100-procentowej skuteczności (przy prawidłowym użytkowaniu te najlepsze preparaty mają ponad 90-procentową skuteczność). Nadal jest to jednak najlepsza profilaktyka przeciwkleszczowa.

Zobacz: Obroże dla psa 

Choroby odkleszczowe u psa

W okresie występowania kleszczy, a szczególnie w okresie ich najwyższej aktywności, czyli od kwietnia do czerwca i od września do października, warto codziennie przeglądać sierść psa, np. podczas głaskania. Kleszcze najczęściej wbijają się w okolicach pyska, uszu oraz pachwin. 

Pajęczaki przenoszą różne choroby, ale czworonogi najczęściej chorują na babeszjozę. Do jej objawów należą: apatia, brak apetytu i gorączka. Przy podejrzeniu babeszjozy jak najszybciej musimy udać się z psem do weterynarza, bo w przypadku tej choroby czas ma kluczowe znaczenie. 

Zachorowania na boreliozę wśród psów to rzadkość – ryzyko zakażenia rośnie gdy pies mieszka w rejonie, gdzie jest dużo kleszczy zakażonych bakteriami wywołującymi boreliozę. Objawem zakażenia jest obrzęk stawów, gorączka i apatia. Jeśli u psa wystąpią niepokojące objawy, nie zwlekajmy z udaniem się do weterynarza!

Czytaj: Borelioza u psa 

 

pixel