Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Czym karmić małego kotka?

Nikt nie zaprzeczy, że kocięta są rozkoszne. Łatwo ulegamy wpływowi ich dużych oczku wypatrujących kolejnej zabawki czy kociego przysmaku. Dlatego warto w okresie wzrostu nauczyć zarówno kocię, jak i całą rodzinę dobrych nawyków. Dzięki temu będziemy cieszyć się nie tylko zdrowiem kocięcia, ale także naszego dorosłego kota.

Mały kot a taki aktywny

Kocię to wulkan energii, który wywróci Twój świat do góry nogami. Jednak z wiekiem potrzeby energetyczne kotów maleją. Stąd największym wyzywaniem jest dostarczenie kocięciu czasem kilka razy więcej składników odżywczych niż kotu dorosłemu, za to w mniejszej porcji. Widać to bardzo na tabeli dawkowania karmy dla kociąt, gdzie porcja jedzenia rośnie mniej więcej do 7. miesiąca życia, a potem gwałtownie spada lub się stabilizuje. Ale i tak Twoje kocię czy kot dorosły nie powinien dostawać w ciągu dnia więcej suchej karmy niż mieści się w filiżance.Jeżeli łączysz pokarmy wilgotne z suchą karmą dla kotów, pamiętaj by zawsze proporcjonalnie zmniejszyć udział suchego jedzenia. Gdy Twój pupil je jedną saszetkę karmy dziennie, należy mu się przeciętnie nie więcej niż pół filiżanki suchej karmy. Przeciętny kot je ok. 1 saszetkę lub małą puszkę karmy na 1 kg masy ciała (czyli do 3-6 dziennie), jeśli odżywia się wyłącznie mokrą karmą dla kota. Jeden plaster wędliny czy sera ma tyle kalorii co jedna saszetka karmy. Niestety zawiera też dużo składników mineralnych, które uszkadzają kocie nerki, dlatego absolutnie nie podawaj mu tego rodzaju jedzenia! Dowiedz się też, czy ktoś z rodziny nie dokarmia dodatkowo kocięcia – może to wpływać na odmowę jedzenia i wybrzydzanie przy posiłkach podstawowych.


Mały kot potrzebuje więcej

Aby zapewnić prawidłowy dynamiczny rozwój kociętom, karma jest wysokobiałkowa – kocię potrzebuje w swojej diecie prawie 2 razy więcej tego składnika niż pies. Dodatkowo w trosce o sylwetkę Twojego kotka, karma powinna dostarczać umiarkowaną podaż energii z tłuszczu - około 1/3 w porcji. Jest to o tyle ważne, że koty są najbardziej narażoną grupą zwierząt towarzyszących na choroby wtórne wynikające z nadwagi i otyłości (w tym m.in. choroby dróg moczowych i nerek). Dlatego pamiętaj, aby dorosły kot, a już tym bardziej po zabiegu kastracji czy sterylizacji, miał umiarkowaną podaż tłuszczu w diecie nieprzekraczającą ok. 12% w składzie analitycznym. Warto wówczas zdecydować się na podawanie mu dedykowanej karmy dla kotów sterylizowanych.

Trochę rybki dla zdrowego rozwoju kota

Niektóre karmy dla kociąt zawierają także takie składniki odżywcze, które wpływają na lepszy rozwój młodego organizmu. Takim składnikiem jest m.in. DHA (kwas dokozaheksaenowy Omega 3) pochodzący z ryb, który jest kluczowym składnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój układu nerwowego i wzroku kociąt.Ważnym elementem kociej diety jest odpowiedni błonnik nazywany w karmach dla zwierząt włóknem. Dzięki opatentowanej formule Naturium™ w karmie Purina® Cat Chow® Kitten, wspierane jest trawienie i lepiej przyswajane są składniki odżywcze. Dzieje się tak dzięki utrzymywaniu równowagi między pożytecznymi bakteriami w jelitach kota, a bakteriami gnilnymi. Karma została stworzona z użyciem naturalnych surowców, co zgodnie z definicją oznacza składniki, do których nic nie dodano i nie były modyfikowane chemicznie. Staraj się też unikać w karmie swojego kota dodatków kolorystycznych, sztucznych smakowych czy konserwujących.Nie wiesz, jaka karma dla kota sprawdzi się w Waszym przypadku?

O autorce


Sybilla Berwid-Wójtowicz specjalizuje się w dziedzinie dietoprofilaktyki zwierząt towarzyszących i ludzi. Skupia się na potwierdzonych naukowo i klinicznie skutecznych rozwiązaniach, od wielu lat kształcąc się w tej dziedzinie (mgr inż zootechniki [2002], dr nauk weterynaryjnych SGGW [2007], doradca dietetyczny – Instytut Żywności i Żywienia Człowieka [2013], specjalista żywienia klinicznego – Uniwersytet Medyczny w Warszawie [2015]). Szczególnie interesuje się dietetyką kliniczna i wpływem diety na zachowanie. Od 2010 pracuje w Nestlé Purina jako Ekspert ds. żywienia i komunikacji. Prowadzi liczne prelekcje, szkolenia i wykłady w kraju i Europie Centralnej (po polsku i po angielsku) z dziedziny dietoprofialaktyki nie tylko psów i kotów, ale i ludzi. Wykłada przedmiot „Wpływ żywienia na zachowanie” w ramach Studiów Podyplomowych „Zoopsychologia-problemu behawioru psów” na Wydziale Nauk o Zwierzętach SGGW. Jest regularnie zapraszana do mediów i konsultuje publikacje z zakresu swojej specjalizacji. Od ponad dekady regularnie publikuje w czasopismach specjalistycznych i popularnych, ma na koncie ok. 200 publikacji.fot. pixabay.com