Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co powinien jeść pies?

2017-09-05
Co powinien jeść pies?

Dlaczego wybór prawidłowego pokarmu dla psa jest ważny?

Psy należą do względnych mięsożerców, co oznacza, że na drodze procesu udomowienia, trwającego już nawet 30 tysięcy lat, ich organizmy przystosowały się do efektywnego korzystania z produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Warto również pamiętać, że mięsożerność nie polega na jedzeniu jedynie mięsa (mięśni szkieletowych), a tzw. produkty pochodzenia zwierzęcego np. wątroby, śledziony, serca, żołądki czy jelita są niezwykle istotnym elementem diety psów. Z tego powodu receptury pełnoporcjowych karm gotowych zawierają różnego rodzaju surowce pochodzenia zwierzęcego i roślinnego dobrane tak, by spełniać wymagania żywieniowe czworonogów.

Prawidłowa dieta psa

Prawidłowy pokarm dla psa musi spełniać kilka warunków. Powinien być:
  • kompletny i zbilansowany, czyli dostarczający wszystkich niezbędnych dla psów składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach z energią,
  • bezpieczny, to znaczy niezawierający niczego, co mogłoby zaszkodzić czworonogowi,
  • stabilny pod względem proporcji makroskładników dla zachowania komfortu trawiennego,
  • odpowiednio strawny,
  • smaczny.

Wybierz najlepszą karmę dla swojego psa.

W pokarmach domowych często warunki te nie są spełnione. Przygotowując samodzielnie posiłek dla psa trudno jest właściwe dobrać surowce tak, aby skomponować kompletną i zbilansowaną dietę. Dodatkowo korzystamy z różnych składników (np. raz ryż z piersią kurczaka, innym razem makaron z żołądkami drobiowymi i marchewką, a jeszcze kiedy indziej ryż z wołowiną), a także nie kontrolujemy precyzyjnie procesów obróbki (np. termicznej), co powoduje, że otrzymane pożywienie nie jest stabilne pod względem składu, a brak stałości to główna przyczyna biegunek u psów. Niektóre pokarmy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia psów, np. czekolada, rodzynki, winogrona, cebula, czosnek czy surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, które są potencjalnym źródłem groźnych (również dla ludzi) drobnoustrojów. Należy pamiętać, że potrzeby żywieniowe psów są zależne także od wielkości rasy, aktywności fizycznej, wieku czy stanu fizjologicznego (np. ciąża, laktacja). Nowoczesne żywienie stawia przed opiekunem liczne wyzwania, które mają na celu precyzyjne dopasowanie pokarmu do potrzeb psa, ale też jego indywidualnych cech i preferencji. Z tego powodu bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie pełnoporcjowych karm gotowych, które zostały specjalnie opracowane dla psów o różnych wymaganiach. Mamy do dyspozycji karmy suche i mokre przeznaczone dla psów rosnących, dorosłych, seniorów, mniej lub bardziej aktywnych, małych, średnich i dużych ras itd. Szeroki wachlarz możliwości pozwala na jak najlepsze dopasowanie pokarmu do wymagań i upodobań pupila, dzięki czemu dajemy mu szansę na długie, zdrowe i szczęśliwe życie.

O autorze:

Lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka jest absolwentką Wydziału Weterynarii na Akademii Rolniczej we Wrocławiu (aktualnie Uniwersytet Przyrodniczy). Od razu po ukończeniu studiów w 2005 roku rozpoczęła pracę kliniczną, zajmując się medycyną wewnętrzną małych zwierząt. Do tej pory pracowała w kilku przychodniach i klinikach we Wrocławiu oraz w Łodzi, poszerzając jednocześnie swoją wiedzę uczestnictwem w licznych konferencjach naukowych. Specjalizuje się w gastroenterologii oraz żywieniu zwierząt. Jest współautorką podręcznika ("Podstawy żywienia psów i kotów" wyd. Elsevier) i wielu artykułów w Magazynie Weterynaryjnym. Prowadzi także szkolenia i wykłady dla studentów oraz lekarzy weterynarii związane z ww. tematyką. Aktualnie pełni również rolę specjalisty naukowego ds. żywienia zwierząt Mars Polska.

Polecane

pixel