Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co powinien jeść kot?

2017-09-05
Co powinien jeść kot?

Dlaczego wybór prawidłowego pokarmu dla kota jest ważny?

Kiedy w domu pojawia się kot, wielu opiekunów zastanawia się, w jaki sposób go żywić, by był zdrowy i długo cieszył się życiem. Decyzja dotycząca wyboru pokarmu jest bardzo ważna i powinna być podjęta na podstawie rzetelnych informacji.

Na początku warto spojrzeć na pupila i uświadomić sobie, że jako przedstawiciel innego gatunku niż my - ludzie, ma on inne potrzeby i upodobania, zatem to, co dobre dla człowieka, nie jest wskazane dla kota. Mruczki należą do bezwzględnych mięsożerców, którzy nie są w stanie funkcjonować bez pokarmów pochodzenia zwierzęcego, gdyż tylko w nich zawarte są niezbędne dla tego gatunku składniki odżywcze. Warto jednak wiedzieć, że mięsożerność nie polega jedynie na jedzeniu mięsa, czyli mięśni szkieletowych, lecz przede wszystkim na spożywaniu tzw. produktów pochodzenia zwierzęcego, do których należą np. wątroby, śledziony, serca, żołądki, jelita. Z tego powodu karmy gotowe przeznaczone dla kotów zawierają w swojej recepturze różne odpowiednio dobrane surowce pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo, wybierając właściwy pokarm dla swojego pupila, należy mieć na uwadze, że kot odziedziczył po swoich przodkach wiele cech, które mają duży wpływ na jego sposób odżywiania, preferencje i zachowania żywieniowe.

Prawidłowa dieta dla kota

Prawidłowy pokarm dla kota musi spełniać wiele warunków, by sprzyjał zdrowiu i dobremu samopoczuciu pupila. Powinien być kompletny i zbilansowany, czyli dostarczający wszystkie niezbędne składniki odżywcze we właściwych ilościach i proporcjach, bezpieczny, tzn. niezawierający niczego, co mogłoby zaszkodzić zwierzęciu, stabilny pod względem proporcji substancji odżywczych dla zachowania komfortu trawiennego, odpowiednio strawny i smaczny. W pokarmach domowych trudno jest zachować wszystkie wymienione cechy - zwłaszcza w kwestii zbilansowania i stałości takiej diety, a nierzadko również z punktu widzenia bezpieczeństwa (np. u zwierząt żywionych surowym mięsem). Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie pełnoporcjowych karm gotowych dostosowanych do kocich potrzeb żywieniowych na różnym etapie życia (np. junior, senior), o odmiennej aktywności (np. dla kotów niewychodzących i aktywnych) czy w różnym stanie fizjologicznym (np. dla kotek karmiących czy kotów kastrowanych). Dodatkowo karmy gotowe są dostępne w wielu odmianach smakowych oraz w różnych formatach (np. kamy suche i mokre, czy różne odmiany karm mokrych), co spełnia wyjątkową i instynktowną kocią potrzebę zmiany smaku i tekstury pożywienia.

Kocie zwyczaje żywieniowe

· potrzebuje co najmniej 4-8 posiłków w ciągu doby

· je często małe ilości pożywienia (również w nocy)

· lubi pokarmy świeże, o atrakcyjnym smaku i zapachu

· wybredny co do temperatury pokarmu (co najmniej temperatura pokojowa)

· lubi zmieniać smak i teksturę pożywienia


Wybierz karmę najlepszą dla swojego kota.

O autorze:

Lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka jest absolwentką Wydziału Weterynarii na Akademii Rolniczej we Wrocławiu (aktualnie Uniwersytet Przyrodniczy). Od razu po ukończeniu studiów w 2005 roku rozpoczęła pracę kliniczną, zajmując się medycyną wewnętrzną małych zwierząt. Do tej pory pracowała w kilku przychodniach i klinikach we Wrocławiu oraz w Łodzi, poszerzając jednocześnie swoją wiedzę uczestnictwem w licznych konferencjach naukowych. Specjalizuje się w gastroenterologii oraz żywieniu zwierząt. Jest współautorką podręcznika ("Podstawy żywienia psów i kotów" wyd. Elsevier) i wielu artykułów w Magazynie Weterynaryjnym. Prowadzi także szkolenia i wykłady dla studentów oraz lekarzy weterynarii związane z ww. tematyką. Aktualnie pełni również rolę specjalisty naukowego ds. żywienia zwierząt Mars Polska.

Polecane

pixel