Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Co jedzą dzikie jeże?

Dzikie jeże nierzadko pomieszkują w naszych ogrodach i działkach. Wspaniale radzą sobie z usuwaniem zwierząt, które my, ludzie, uznajemy za szkodniki. Przepadają bowiem za ślimakami, owadami, nornicami, czy kretami. Dowiedzmy się więcej na temat tych ssaków: jakie są ich zwyczaje, jak o nie dbać, czym je karmić?

Jeże – dzicy mieszkańcy ogrodów

Jeż to ssak, który w Polsce występuje w dwóch gatunkach: wschodnim i zachodnim. W naszym kraju ten pierwszy przeważa, drugi typ można natomiast częściej spotkać na Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz Pomorzu Szczecińskim. 
Jeże w warunkach naturalnych zamieszkują przede wszystkim lasy i łąki, ale nie stronią także od podmiejskich działek i wiejskich, przydomowych ogrodów. Chowają się tam w zaroślach, czy kompostownikach. 
Dorosły osobnik osiąga długość około 20 cm, a waży ok 1 kg, choć zdarzają się większe i cięższe okazy (zwłaszcza przed okresem zimowych chłodów). Jeż prowadzi nocny tryb życia, co oznacza, że na żer wyprawia się o zmierzchu, nocą, bądź o świcie. Ten kolczasty zwierzak potrafi wspinać się po pniu drzewa, płocie, a nawet po siatce. Okazuje się, że jest też niezłym pływakiem. 
Pomimo tego, że ten ssak jest bardzo pożytecznym zwierzęciem, jego populacja z roku na rok spada. Nie powinno się piętnować tych milutkich, kolczastych stworzeń, ponieważ buszując po naszym ogrodzie lub działce likwidują niepożądane przez ludzi owady, ślimaki, myszy, nornice, itp. Poza tym jeże są całkowicie niegroźne dla ludzi. 
Jeśli mamy to szczęście, że jeden z przedstawicieli tych kłujących ssaków zamieszkał w naszej okolicy, pomóżmy mu przetrwać zimę i obserwujmy czy czegoś nie potrzebuje.

Czym żywią się jeże?

Co jedzą jeże w naturalnym środowisku? Ich przysmakiem są wspominane wcześniej owady, larwy, świerszcze, ślimaki, żaby, jaszczurki, dżdżownice, jaja ptasie oraz pisklaki. Jeż nie pogardzi także nornicą, kretem albo myszą. Te urocze stworzenia lubują się  nawet w padlinie, dzięki czemu teren naszego ogrodu zawsze zostanie porządnie „wysprzątany”. Niestety, w poszukiwaniu owej padliny potrafią zapuścić się w niebezpieczny rejon ruchliwych dróg i nierzadko stracić tam życie. 

Czym jeszcze żywią się jeże? Od czasu do czasu mając ochotę na jakiś przysmak, te zwierzęta sięgają po owoce i warzywa, m.in. wybierają jabłko, marchewkę, czy brzoskwinię. Jeśli chodzi o picie to najbardziej preferują zwykłą wodę. Natomiast malutkie jeżyki ssą mleko mamy. Dopiero po około dwóch miesiącach próbują żywić się samodzielnie. Początkowo z ich diety jest wykluczone surowe mięso oraz twarde nasiona, czy orzechy, jednak z czasem jadłospis jeżowych osesków się poszerza, by ostatecznie przybrać postać dorosłych osobników.

Z powyższego opisu wynika, że jeże są właściwie wszystkożerne. Nie znaczy to jednak, że służy im każdy rodzaj pożywienia, dlatego warto wiedzieć czym i w jaki sposób dokarmiać te małe ssaki, by im nie zaszkodzić oraz by jak najdłużej dbały o nasz ogród.

Jak i czym dokarmiać jeże?

Kiedy na dworze panuje susza, warto zostawiać jeżom spodek z wodą. Nie nalewajmy im jednak mleka, czy słodzonych napojów, ponieważ tego typu trunki mogą wywołać u jeży biegunkę. 

Późną jesienią, zimą oraz w szczególnych sytuacjach (np. kiedy znajdziemy małe jeżyki, które straciły mamę albo starszego, samotnego jeża, który potrzebuje wsparcia), dobrze jest wspomóc jedzeniem dzikich mieszkańców naszego ogrodu. 

Czym dokarmiać jeże? Możemy im serwować gotowane mięso (najlepiej pochodzące od kury), a także ryby, np. tuńczyka lub łososia. Jako smakołyk można podrzucać tym kolczastym zwierzątkom jabłka, marchewki, gotowane brokuły, obrane ze skórki ogórki oraz banany. Rzadziej możemy raczyć je gotowanym jajkiem, czy twarogiem. Jeśli mamy ochotę zabawić się w ogrodowego łowcę, zapolujmy na ślimaka, dżdżownicę, czy świerszcza. Nasz jeż z pewnością będzie nam wdzięczny za takie rarytasy. Prawda jest taka, że nie jest to wymagające stworzenie pod względem żywieniowym. Może się bowiem zadowolić nieskrępowanym dostępem do kompostu. Nie podawajmy mu natomiast m.in. winogron, słodyczy, czekolady, cebuli, cytrusów oraz smażonego, przyprawionego mięsa.

To, co lubią jeże, to karma dla kota, ponieważ jest smaczna i zawiera dużą ilość białka. Jeżom wystarczy mała porcja kociej strawy, by się nasyciły. Jednak w naszym sklepie internetowym Max&Mrau jest dostępne gotowe pożywienie dla jeży – Beaphar Igelfutter 1 kg. Jest to pełnoporcjowa, sucha karma dla jeży, w pełni przystosowana do jego potrzeb żywieniowych. Znajdują się w niej m.in. owady i nasiona, dzięki czemu jeż będzie dobrze odżywiony (białko stanowi tutaj 37%, a tłuszcz – 18%).

Jeż w domu

Jeżeli zaś jesteśmy właścicielami jeżyka domowego, powinniśmy mu zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Jeże domowe nie powinny być trzymane w klatce, ani w przypadkowym pudle, czy skrzyni. Trzeba im zafundować prawdziwe terrarium o długości co najmniej 1 metra. W takim mieszkanku powinniśmy umieścić dużo atrakcji, takich jak np. zabawki, kuweta, pojemnik na wodę, miseczki na jedzenie oraz legowisko do spania i wypoczynku. 
Jednymi z najbardziej popularnych odmian jeży trzymanych w domach są jeże pigmejskie. Warto podawać im karmę dla jeży, o której pisaliśmy wcześniej. Awaryjnie można także posiłkować się jedzeniem dla kotów lub psów. Wybierając pożywienie dla domowego jeża zadbajmy, by zawierało ono co najmniej 30% białka oraz około 15% tłuszczu. Głównym składnikiem karm podawanych temu zwierzątku z igłami powinno być mięso (najlepiej drobiowe). Jednak nawet najlepszy gotowy posiłek o wyszukanym składzie nie zastąpi jeżowi smaku, który uznaje on za prawdziwe delicje, czyli np. owadów, ślimaków, gąsienic, itp. Postaramy się przełamać i chociaż od czasu do czasu zapewnić naszemu kolczastemu pupilowi jego ulubione danie.
Nie zapominajmy o codziennej wymianie wody na świeżą oraz o zapewnieniu zwierzęciu odpowiedniej temperatury powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa.
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com