Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Ciekawostki o kotach. 15 faktów o kotach, które warto znać

Większość miłośników zwierząt pragnie poznać szczególne informacje na temat domowych stworzeń, zwłaszcza tak sympatycznych jak koty. Dlatego dzisiaj przybliżymy Wam ciekawostki o kotach.

Prawda i mity o kotach

Poniżej prezentujemy mniej znane fakty o kotach, które z pewnością mogą zaciekawić, a czasem zadziwić. Spośród bardzo wielu wiadomości wybraliśmy 15 ciekawostek o kotach domowych.
Oto one:
  • Tak jak ludzie posiadają jedyne w swoim rodzaju linie papilarne, tak samo koty – mają wyjątkowe… nosy. Tak, każdy koci nos jest inny i właśnie tą częścią ciała nasze mruczki witają się ze sobą.
  • Innym anatomicznym ewenementem jest budowa kocich obojczyków, które są dużo mniejsze, nie są przyczepione do obręczy barkowej i kryją się w mięśniach. Dzięki temu nasz miauczący podopieczny może przecisnąć się nawet przez niewielką szczelinę.
  • A propos miauczenia – ciekawostką jest, że koty wydają z siebie ponad 100 różnych dźwięków. Dla porównania – pies wydobywa jedynie około 10 odgłosów.Kotki zwykle są tylko praworęczne (posługują się przede wszystkim prawą łapką), podczas gdy kocury to mańkuty (używają lewej łapki).
  • Kolejny nieznany fakt o kotach to to, iż posiadają one nietypową budowę pazurów, które są zwrócone tylko w jedną stronę, przez co mają ogromną łatwość we wdrapywaniu się na drzewo, ale już z zejściem zwykle są problemy.
  • Nasi czworonożni milusińscy uwielbiają spać. Na wykonywaniu tej „czynności” spędzają nawet 2/3 swojego życia. Idealnym wręcz sprzętem do wylegiwania się jest wygodne legowisko dla kota, np. miękka podusia marki MyKotty (powłoka poduszki jest wykonana ze stuprocentowej bawełny).
  • Nasze domowe tygrysy w rzeczywistości naprawdę są spokrewnione z dziko żyjącymi tygrysami. DNA obu kotów jest zgodne ze sobą w ponad 95%.
  • Stąd wynika następna nowina na temat naszych mruczków – zamiłowanie do polowania, tropienia ofiary, ale też do zabawy. Idealnym placem zabaw, ale jednocześnie przyrządem do ścierania pazurków, może być drapak dla kota marki MyKotty. W sklepie Max&Mrau jest dostępnych wiele rodzajów wielofunkcyjnych drapaków o unikatowym kształcie, m.in. Vigo i Lui. Są one ręcznie robione i co równie ważne – ekologiczne.
  • Na drapak kot może m.in. wskoczyć, a trzeba wiedzieć, że jest on skoczkiem nie byle jakim, bo potrafi skoczyć na wysokość sześć razy przekraczającą własną długość. 
  • Koty, które się kastruje, najczęściej przeżywają o kilka lat dłużej od swoich niekastrowanych kolegów. 
  • Przeciętny kot nie znosi wody, a to dlatego, że jego futro nie posiada właściwości izolujących wodę. Istnieje jednak rasa kota, która lubi pływać, co więcej – umie nawet nurkować. Mowa o tureckim vanie. Nasi miauczący przyjaciele nie rozpoznają słodkiego smaku, dlatego nie uda się ich skusić na bezę, czy kremówkę.