Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

BARF dla kota - czym jest ta dieta? Jak ją zrobić?

2018-05-01
BARF dla kota - czym jest ta dieta? Jak ją zrobić?Dieta barf oparta jest na surowych produktach, przede wszystkim mięsie, kościach, podrobach, ale też, w znacznie mniejszym stopniu, na warzywach i owocach i innych surowych dodatkach. Przygotowanie w pełni zbilansowanego pożywienia dla kota z surowych produktów nie jest takie proste. Nie wystarczy bowiem podawać mruczkowi surowego mięsa czy podrobów, należy posiłek uzupełnić naturalnymi suplementami. Zatem jak powinna wyglądać dieta barf dla kota?  

Co to jest barf?

Dieta barf wzięła swoją nazwę od angielskiego zwrotu Biologically Appropriate Raw Food oznaczającego odpowiednie, biologiczne i surowe jedzenie. Jak sama nazwa wskazuje dieta barf to dieta, która ma odwzorować sposób żywienia dzikich zwierząt. Innymi słowy dieta barf dla kota kanapowca nie powinna różnić się od diety kota żyjącego na wolności. Zgodnie z założeniami twórcy tej diety - Iana Billinghursta, kot, bez względu na to, czy żyje w domu czy na wolności, to drapieżnik, który potrzebuje przede wszystkim mięsa - surowego, razem z kośćmi, podrobami.

Twórca diety barf przypomina, że mruczek żyjący w domu ma taki sam układ pokarmowy jak dzikie koty. Warto też pamiętać, o tym, że dzikie koty zjadają swoje ofiary w całości. Dlatego barf dla kota kanapowca próbuje jak najbardziej odwzorować jedzenie dzikich kotów - podawanie tylko surowego mięsa nie wystarczy, ważne są też warzywa, owoce i surowe dodatki. Nie można także zapominać o naturalnych suplementach diety.  

Czytaj też: Karma dla kota - jaka jest najlepsza karma dla kota?

Karma barf - co powinna zawierać?

Dieta barf nie polega tylko na podawaniu kotom surowego mięsa, kości i podrobów. Posiłek powinien być zbilansowany, to znaczy powinien też zawierać  surowe dodatki, takie jak jaja, algi czy olej z kiełków pszenicy lub tran z wątroby dorsza, ewentualnie także owoce i warzywa. Powinno się także dodawać do posiłku naturalne suplementy diety.

Do takich naturalnych suplementów dodawanych do karm dla kota należą: tauryna, mączka kostna, mączka ze skorupek jaj kurzych, mączka z alg morskich, sól himalajska, drożdże browarnicze. Te naturalne suplementy mają za zadanie uzupełnić karmę barf dla kota w niezbędne do życia witaminy i sole mineralne, takie jak wapń, fosfor, jod, sód, chlor, żelazo, witaminy E, D czy B. Barf suplementy można kupić w sklepach zoologicznych, stacjonarnych lub internetowych. Dostępne są pojedynczo lub zestawach.  

Wszystkie te składniki wykorzystywane w żywieniu barf próbują odwzorować naturalny posiłek kota, czyli upolowaną ofiarę. Jeśli zdecydujemy się przygotowywać karmę barf dla kota samodzielnie, ważne są właściwe proporcje składników w diecie. Mięso, kości i podroby powinny stanowić 85-90% produktów jedzonych przez koty w ciągu dnia, surowe dodatki - 10%, a warzywa i owoce 0-5%. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie posiłków.

Dobrze jest część mięsa zmielić, a część jedynie pokroić. Zwolennicy diety barf polecają mielić jedynie niewielką porcję mięsa, po to by wymieszać ją z suplementami diety. Poza tym zęby kotów są przystosowane do rozszarpywania mięsa, zatem podawanie kotu mięsa w większych kawałkach przypomina jego naturalny sposób żywienia. Dodatkowo jedzenie większych kawałków mięsa ma wpływ na higienę jamy ustnej kota. Koty poprzez wgryzanie się w kawał mięsa i rozszarpywanie go, oczyszczają zęby z osadu i kamienia. 

Gotowa karma barf

Karmę barf można także kupić gotową w sklepach zoologicznych. Porcje jedzenia można kupować w formie zamrożonej - wystarczy je jedynie rozmrozić i podać pupilowi. Znajdziemy także sklepy, które oferują świeże, schłodzone porcje. Zakup gotowej karmy barf to zdecydowanie prostsze i szybsze rozwiązanie niż przyrządzanie diety barf dla kota samodzielnie. Mamy wtedy pewność, że kupowane przez nas porcje stanowią zbilansowany posiłek, trzeba się jednak liczyć z tym, że będą kosztować więcej niż jedzenie przygotowane przez nas w domu.  

Czytaj też: Karmienie kota - jak często i jak dużo karmy dla kota?

Barf kalkulator

W diecie barf ważna jest nie tylko odpowiednia proporcja składników, ale także odpowiednia ilość jedzenia. Generalnie przyjmuje się taką zasadę, że kot powinien zjadać dziennie porcję jedzenia odpowiadająca jego wadze, tj. dzienna dawka pokarmu powinna wynosić od 3 do 5% wagi zwierzęcia. Przykładowo, dorosły kot ważący 5 kilogramów powinien zjadać około 150 -250 gramów karmy barf.

W internecie są dostępne barf kalkulatory, które pomogą obliczyć ile jedzenia powinno się podawać kotu oraz z jakich składników powinno być przygotowane. Barf kalkulator jest w stanie na podstawie wagi kota, jego aktywności i innych zmiennych, wyliczyć nam dokładnie dawki poszczególnych składników, z naturalnymi suplementami diety włącznie.  


Czytaj także: Żwirek dla kota – silikonowy, drewniany czy betonowy

Barf dla kota – przepisy

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na dietę barf i chcemy przygotowywać karmę barf samodzielnie, możemy skorzystać z gotowych przepisów dostępnych w internecie. Miłośnicy kotów, którzy zdecydowali się na żywienie barf dzielą się przepisami na potrawy, które zasmakowały ich mruczkom.

Czytaj też: Obroża dla kota - na pchły, kleszcze, z feromonami

Fot. 123RF

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018

Polecane

pixel