Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Back to school - pies w szkole

2021-09-03
Back to school - pies w szkole

Psy to bardzo pojętni uczniowie. Dlatego warto je szkolić, chodzić z nimi na szkolenia do ośrodków trenerskich, albo korzystać z indywidualnych instruktaży. Dowiedz się dlaczego warto tresować psa, jaką szkołę najlepiej wybrać i czym przekonać pupila, by nas słuchał.

Jaką szkołę tresury wybrać dla psa? 

Szkolenie psa można próbować przeprowadzać samodzielnie, jednak trzeba mieć świadomość, że wymaga to sporo czasu, poświęcenia, konsekwencji i samozaparcia. Nie zawsze zresztą taka samozwańcza tresura psa jest zalecana, zwłaszcza jeśli jesteśmy właścicielami psa po przejściach (np. adoptowanego ze schroniska), starszego, ze skłonnościami do agresji, czy lękliwego. Warto zatem przemyśleć czy nie lepiej od razu pójść z pupilem do szkoły dla psów.Ośrodki, w których ma miejsce szkolenie psów, oferują rozmaite formy zajęć z czworonogami, odmienne podejście do tresury, zaplecze treningowe, mają też swoje wymagania wobec właścicieli psów. Zanim zdecydujemy się na konkretny obiekt, dobrze jest przeprowadzić wywiad wśród znajomych, zasięgnąć języka w sieci, porozmawiać z konkretnym instruktorem. Bardzo ważnym aspektem jest także nasze nastawienie i oczekiwania względem szkolenia psów. Musimy się zastanowić na czym najbardziej nam zależy: czy na posłuszeństwie pupila, czy na wyeliminowaniu konkretnych zachowań, czy na przygotowaniu do wzięcia udziału w psich zawodach, itp.Odpowiednia szkoła dla psów to taka, gdzie zarówno zwierzę, jak i my będziemy czuć się dobrze i bezpiecznie, będziemy mieć dobry kontakt z treserem, a nasze problemy dotyczące tresury zostaną wysłuchane i znajdą rozwiązanie.

W jakim wieku zacząć szkolić psa?

Dawne metody szkolenia psa opierały się na założeniu, że czworonoga można zacząć szkolić najwcześniej dopiero około szóstego miesiąca życia, kiedy już zaczyna wyrastać z wieku szczenięcego i wchodzić w doroślejszy okres. Wierzono, że wówczas możliwe jest wprowadzenie agresywnej tresury psów, czyli polegającej na karach, zakazach, a zatem opartych na lęku psa przed karą. Obecnie odchodzi się od tych awersyjnych sposobów na rzecz pozytywnego szkolenia. Zgodnie ze współczesnymi wytycznymi, tresura psów powinna rozpocząć się jak najwcześniej, nawet już w 8. tygodniu życia, czyli mniej więcej w czasie, kiedy szczenię trafia pod nasz dach. Badania wykazały, że już tak młody pies jest w stanie wyuczyć się prawidłowych zachowań tak samo skutecznie jak dorosły osobnik.Trenowanie szczeniaka bazuje na pozytywnych komentarzach, nagrodach, podawanych psu w różnych postaciach, np. w formie przysmaków, gryzaków, zabawy z pupilem, szarpania się z nim, aportowania, czy przytulenia i czułego mówienia do niego.

Jakie zachowanie psa warto eliminować?

Każdy właściciel merdającego przyjaciela powinien sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Co jest dla nas ważniejsze: eliminacja posikiwania gdzie bądź, szczekania na każdego mijanego psa lub przechodnia, czy np. gryzienia butów pod naszą nieobecność.Powinniśmy zastanowić się co nam najbardziej przeszkadza w zachowaniu naszego zwierzęcia, jaki jest według nas modelowy wzorzec psiego zachowania, czego oczekujemy od pupila, itp. Dla jednych komendy dla psa powinny mieć związek z nauką siadania, czekania na właściciela, przybiegania na zawołanie, reagowania na imię, itd. Dla innych psich posiadaczy ważne będzie np. jak tresować psa, by mógł brać udział w zawodach, konkursach, itp.Z pewnością jednak istnieją generalne kanony dotyczące tego, do jakich sytuacji nie można dopuścić w opiece nad czworonogiem. Jedną z takich żelaznych zasad jest to, że nie możemy pozwolić, by pies nami rządził. Zwierzę musi czuć respekt przed właścicielem i znać swoje miejsce w stadzie (zajmowane pod właścicielem). Wszelkie przejawy agresji wobec nas i innych domowników powinny być korygowane, najlepiej pod okiem doświadczonego tresera psów. 

Które szkolenie psa jest lepsze: indywidualne czy grupowe?

Kolejną kwestią wartą rozważenia jest to czy lepiej wysłać psa na szkolenie grupowe, czy zapewnić mu tok indywidulanego nauczania. Grupowe szkolenie psów jest na pewno tańsze, poza tym pies zwykle szybciej się uczy, ponieważ ma możliwość podpatrywania zachowania innych zwierzaków, czuje większą mobilizację, ponadto już uczy się socjalizacji (zatem późniejsze spotkania z innymi psami nie będą go stresować). Ponadto my jako właściciele także jesteśmy mobilizowani do regularności w uczestniczeniu w treningach oraz większego przykładania się do udziału w zajęciach i do odrabiania prac domowych. Z kolei indywidualne szkolenie dla psów ma to do siebie, że trener poświęca się wyłącznie jednemu zwierzęciu i jednemu właścicielowi psa. Można się z nim umówić kiedy nam pasuje, nawet u siebie w domu, czy parku, do którego zwykle udajemy się z pupilem na spacer, by przetrenować rozmaite zachowania w środowisku znanym psu. Jest też czas na przepracowanie indywidulanych problemów szkoleniowych i behawioralnych. Na pewno jednak trzeba się w tym wypadku przygotować na znacznie wyższy koszt.

Smaczki do tresury dla psa

Konkretna komenda dla psa z pewnością zostanie lepiej przyjęta przez zwierzę, jeśli po wykonaniu zadania, będzie czekała na niego nagroda. Taką nagrodą mogą być m.in. przysmaki dla psa. W sklepie Max&Mrau mamy szeroką ofertę smaczków, które świetnie nadają się do wspierania szkolenia. Przykładową przekąską, którą pomoże w tresurze psa jest Carnilove semi moist snack quail enriched with oregano, czyli pyszność z suszoną przepiórką i oregano. Przysmak m.in. wspiera zdrowe trawienie, korzystnie wpływa na metabolizm i daje psiakowi dodatkowy zapas energii. Kolejny zdrowy smaczek, którym można się wesprzeć podczas szkolenia, stanowi Dermapharm Dr Seidel Snack For Healthy Pups – pełnowartościowy smakołyk dla szczeniaka, zapewniający sprawny układ pokarmowy, odpornościowy i nerwowy.Jeszcze inną propozycją są dropsy witaminowe o smaku szynki – Snick Snack Drops marki Lolopets. Te przekąski dla psa są nie tylko smaczne, ale także lekkostrawne, energetyczne i zapewniające pupilowi zdrową oraz lśniącą sierść.

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

pixel