Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Babeszjoza u psa – objawy, rokowania i leczenie

Babeszjoza u ludzi również może mieć miejsce, jednak jest to choroba atakująca przede wszystkim zwierzęta, a głównie psy. Dodatkowo występuje najczęściej u szczeniaków do 8 miesiąca życia, a jeśli chodzi o rasę to największy odsetek zachorowań odnotowano u pitbulli.

Czytaj: Kleszcze – pasożyty groźne nie tylko dla kotów

Babeszjoza – co to jest?

Babeszjoza to choroba wywoływana przez pierwotniaka. Przenoszona jest przez kleszcze, jednak nie każdy z nich jest nosicielem. Dawniej przypadki zachorowań odnotowywano głównie latem, a obecnie schorzenie coraz częściej pojawia się również w czasie zimy. Pierwotniak lokalizuje się w psich gruczołach ślinowych. By doszło do zakażenia pasożyt musi ssać krew pupila przez co najmniej dobę, a podstawą zachorowania jest ukąszenie. Układ immunologiczny zwierzęcia próbuje degradować krwinki zajęte przez pierwotniaki, tym samym doprowadzając do niedokrwistości – lekkiej, bądź ciężkiej.

Zobacz produkty z kategorii: Ochrona psa przed pasożytami, kleszczami

Babeszjoza psów – przyczyny

Przyczyną wystąpienia babeszjozy jest ukąszenie przez kleszcza. Pierwotniaki babeszja przedostają się do krwinek czerwonych, w których dochodzi do zwiększania liczby niechcianych mikroorganizmów. Zakażenie może również wystąpić pomiędzy psami – na skutek ran kąsanych, jak również podczas przetaczania krwi. Także suki, które spodziewają się potomstwa mogą przenieść pierwotniaki na nienarodzone jeszcze szczeniaki. Stan zapalny u psów niekiedy lokalizuje się w innych narządach organizmu, jak:

 • nerki, 
 • oczy, 
 • wątroba, 
 • układ nerwowy, 
 • układ oddechowy. 

By chronić swojego pupila przed zakażeniem, należy zakładać mu obroże na pchły i kleszcze, szczególnie w sezonie letnim, kiedy ryzyko choroby jest największe.

Czytaj: Miski dla psa - na stojaku, ceramiczne - jak wybrać?

Babeszjoza – objawy

Objawy babeszjozy u psa nie są natychmiastowe i zwykle zaczynają ukazywać się po około 2-3 tygodniach od momentu ukąszenia przez pasożyta. Część zakażonych psów nie ma żadnych objawów, ale staje się nosicielem choroby, mogąc zarażać inne psy. Główne objawy babeszjozy u psów to:

 • brak apetytu, 
 • osłabienie pupila, 
 • gorączka, 
 • wymioty, 
 • chwiejność (zauważalna szczególnie na tylnych kończynach), 
 • szybsze bicie serca, 
 • zażółcenie błon śluzowych, 
 • ciemniejszy kolor moczu (może być pomarańczowy lub czerwony), 
 • powiększenie śledziony. 

Symptomy choroby mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania niedokrwistości.

Babeszjoza - rozpoznanie

Główną metodą rozpoznania babeszjozy u psów jest wykonanie rozmazu krwi, którego celem jest sprawdzenie obecności pierwotniaków. Niestety niekiedy nawet wynik pokazujący brak pasożytów nie oznacza, iż pupil jest zdrowy. Konieczna może okazać się kolejna próbka krwi, by upewnić się, iż babeszjoza nie występuje. Czasem niezbędna jest również morfologia krwi, która w razie występowania choroby zwykle pokazuje niski poziom płytek krwi. Poznaj: Wyprawka dla szczeniaka - kompletna lista zakupów

Babeszjoza – leczenie

Leczenie babeszjozy polega przede wszystkim na przywróceniu do stanu pierwotnego liczby czerwonych krwinek, a także usunięciu zakażenia z organizmu psa. By wyleczyć niedokrwistość bardzo często należy wykonać transfuzję krwi.

W wielu przypadkach swoim pupilom zaleca się podawanie medykamentów, a dokładniej leków steroidowych, których zadaniem jest zahamowanie niszczenia krwinek. Czas leczenia uzależniony jest od kilku czynników, jak chociażby stopień zaawansowania choroby, a także możliwych skutków widocznych na innych narządach. Zwykle jest to minimum kilka dni. Nie należy samodzielnie podejmować terapii, tylko w razie zauważenia niepokojących symptomów u psa, udać się do weterynarza, który przeprowadzi badania i w razie konieczności zaproponuje odpowiedni rodzaj leczenia.

Dowiedz się: Wypadanie sierści u psa - sposoby na nadmiernie linienie 

Babeszjoza – rokowania

Jeśli chodzi o rokowania w przypadku babeszjozy to ich jasne określenie jest trudne. Głównym czynnikiem, od którego zależy szansa na szybkie wyzdrowienie jest stopień zaawansowania niedokrwistości. Ważny jest również dobór odpowiedniej metody leczenia, istotne jest także czy zostały zajęte inne organy w ciele psa. Wszystkie wymienione czynniki wpływają na rokowania babeszjozy. Warto wiedzieć, iż istnieje szczepionka przeciwko babeszjozie, jednak nie wyklucza ona ryzyka zachorowania na nią, lecz przede wszystkim w razie jej wystąpienia, zmniejsza odczuwanie objawów chorobowych.

Sprawdź produkty z kategorii: Produkty do pielęgnacji psów

Fot. 123RF