Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Akwarystyka dla początkujących

Akwarium dla początkującego – jak i od czego zacząć, co należy wiedzieć rozpoczynając przygodę z rybkami? Podpowiadamy jak przygotować się do wyzwania akwarystycznego oraz jaki sprzęt będzie nam potrzebny.

Co powinien wiedzieć początkujący akwarysta?

Akwarystyka dla początkujących to bazowa wiedza, w jaką powinien zostać wyposażony każdy świeżo upieczony miłośnik wodnego świata. Co należy wiedzieć rozpoczynając swoją przygodę z rybkami? Przede wszystkim wybierzmy odpowiednie miejsce dla akwarium, które nie powinno być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ani intensywne oświetlanie sztucznym światłem. Lepszą lokalizacją jest bardziej zacieniony obszar pomieszczenia, położony z dala od źródeł ciepła. Ponadto zaopatrzmy się w stabilną, wytrzymałą podstawę pod akwarium, które po nalaniu do niego wody, zrobi się bardzo ciężkie. Stąd dobrym wyjściem jest ustawienie „domku dla rybek” na specjalnej, uwzględniające gabaryty akwariowe, szafce akwariowej. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na dokonywanie tylu zakupów na raz, ustawmy pod akwarium komodę lub szafkę o mocnej konstrukcji.
Samo akwarium dla ryb nie powinno być zbyt małe. Dla osób początkujących oporządzanie większego zbiornika będzie znacznym ułatwieniem. Najpierw zatroszczmy się o zgromadzenie niezbędnego do domowej hodowli rybek sprzętu. Kiedy nalana do zbiornika woda odstanie, zagrzeje się, przefiltruje, należy zakupić glonojada, a po kilku dniach jego pracy – wlać rybki. Powinniśmy kupować ryby w stadach po 5-7 sztuk z tego samego gatunku.

Sprzęt dla akwarysty na start

To, jakie konkretnie akcesoria do ryb wybierzemy, zależy od wielu czynników, m.in. powierzchni, jaką dysponujemy, typu akwarium, czy kwoty, jaką planujemy przeznaczyć na zakupy. 

Absolutnym must have każdego młodego akwarysty jest akwarium dla rybek. Można wybrać sam szklany szkielet i oddzielnie dokupić do niego pokrywę, oświetlenie, itp. albo zdecydować się na zestaw akwariowy z wbudowaną pokrywą, nierzadko też zamontowanym oświetleniem (pod pokrywą). Kolejnymi koniecznymi gadżetami są: filtr, którego zadaniem jest oczyszczanie wody i dbanie o jej klarowność oraz oświetlenie, jakie należy zapewnić mieszkańcom akwarium przez co najmniej 12 godzin na dobę. Ponadto w naszym zbiorniku nie może zabraknąć dobrego ogrzewania, by temperaturę wody dopasować do zapotrzebowania danego gatunku ryb. Polecamy inteligentną grzałkę akwariową Aquael Ultra Heater 50 W, zaopatrzoną w system One Touch, która zapewnia użytkownikowi i mieszkańcom akwarium bezpieczeństwo, wygodę, wytrzymałość i precyzję. Poza tym trzeba mieć także napowietrzacz, o ile nie ma go w składzie filtra. Napowietrzacz wzbogaca wodę w tlen. Godnym uwagi sprzętem do napowietrzania jest Aquael Miniboost 100. To miniaturowy napowietrzacz akwariowy, który odznacza się niewielkimi rozmiarami i niskim poborem energii, przy jednoczesnej dużej wydajności. 

Poza wymienionymi akcesoriami do akwarium powinno się jeszcze dobrać roślinki, podłoże (np. żwirek albo piasek), tło oraz ewentualne ozdoby (takie jak np. drewniane korzenie, sztuczne muszle, itp.)

Jakie akwarium na początek?

Jako akwarium dla początkujących świetnie sprawdzi się gotowy zestaw akwariowy Aquael Classic  BOX 80/P D&N. Został on wyposażony w mocne szyby (w tym przednią, prostą o grubości 6 mm), nowoczesną pokrywę z tworzywa sztucznego, która została wyprodukowana w technologii wtryskowej oraz w instalację energooszczędnego modułu oświetleniowego LED. Dodatkowo pokrywa akwarium posiada system otwierania SMART OPEN oraz otwory, umożliwiające instalację filtrów kanistrowych. W pokrywie zostało zainstalowane oświetlenie LEDDY RETROFIT SUNNY O MOCY 16 W z trzema trybami świecenia: DAY, DAYBREAK, NIGHT.

Można też oczywiście zdecydować się na zwykłe akwarium, zbudowane z pięciu szklanych ścian i dobierać do niego oddzielnie pokrywę, sprzęt oświetleniowy oraz pozostałe konieczne akcesoria akwariowe

Wybierając szklany zbiornik zwróćmy uwagę na grubość i wytrzymałość szkła oraz wymiary akwarium. Lepiej zdecydować się na egzemplarz z obłymi rantami, bez ostrych krawędzi.

Jaki filtr do akwarium wybrać?

W sklepie internetowym Max&Mrau dysponujemy całą gamą sprzętu dla początkującego akwarysty. Oprócz zestawów akwariowych, oświetlenia, dekoracji, grzałek, czy napowietrzaczy, znajdziecie również filtry do wody.
Do małych akwariów słodkowodnych, których kubatura nie przekracza 120 l, nada się miniaturowy filtr turbinowy do akwarium Pat-Mini marki Aquael z gąbką w zestawie. Głowica filtra zapewnia maksymalna wydajność, aż do 400 l/h. Filtr posiada mocne przyssawki oraz wieszak, dzięki którym można precyzyjnie umieścić go w wybranej części zbiornika.
Innym przykładowym filtrem do akwarium jest filtr wewnętrzny Aquael Fun Mini Plus, który skutecznie oczyszcza i napowietrza wodę. Gąbka filtra, zamieszczona w perforowanym trzpieniu, nie zapycha się nieczystościami, dzięki czemu nie trzeba jej często czyścić. Urządzenie gwarantuje płynną regulację kierunku wylotu wody. Ponadto jest ciche, proste do zamontowania i eksploatacji oraz wysoko wydajne. 
Kolejną propozycją jest filtr kaskadowy do akwarium Aquael VERSAMAX FZN-2 nr 101706. Ma on pojemność od 40 do 200 litrów, charakteryzuje się prostą budową, składającą się z dwóch oddzielnych pojemników oraz wkładu gąbkowego. Jego obsługa nie sprawia problemów nawet początkującemu akwaryście.

Oświetlenie do akwarium

Oświetlenie do akwarium można dobrać oddzielnie lub zdecydować się na pokrywę do zbiornika wraz z oświetleniem. Jeśli chodzi o ten drugi wariant, to mamy konkretną propozycję. Oto nowoczesna, czarna, prosta pokrywa z oświetleniem LED Leddy Day&Night marki Aquael, która zawiera w sobie zarówno światło dzienne, jak i nocne (niebieskie). Mamy tu opatentowany system otwierania pokrywy SMART OPEN, dzięki któremu nie trzeba zdejmować całej osłony, by dostać się do wnętrza akwarium. Oświetlenie LED 7 W może funkcjonować w trzech trybach: światło białe – 6500 K 14 diod, światło mieszane – 14 diod białych i 7 niebieskich oraz światło nocne – 7 diod niebieskich (ok 20000 K). Urządzenie może poszczycić się europejskim standardem pyło- i wodoszczelności IP67, co zwiększa bezpieczeństwo ryb. 
Jeśli zaś potrzebujemy samego światła akwaryjnego, dobrym rozwiązaniem jest belka LED Aquael Leddy Tube Day&Night 14 W – Sunny 2.0. Posiada ona trzy tryby świecenia: Day, Daybreak, Night. Dzięki wysokiemu współczynnikowi oddawania barw, kolory ryb i roślin zamieszkałych w akwarium są naturalne. Nie wymaga dodatkowych zasilaczy, odznacza się niskim zużyciem energii.