Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Akwarium roślinne- jakie podłoże do akwarium roślinnego?

Akwarium roślinne 

Akwarium roślinne to takie, w którym na pierwszy plan wysuwa się flora, zaś fauna (czyli przede wszystkim ryby) stanowi co najwyżej dodatek, tudzież urozmaicenie. W akwarium roślinnym najistotniejsze zatem jest stworzenie idealnych warunków do rozwoju organizmów zielonych. 

Czytaj: Akwarium morskie 

Podłoże do akwarium roślinnego powinno ułatwiać ukorzenienie się roślin i stanowić źródło substancji odżywczych, takich jak żelazo. Oświetlenie akwarium roślinnego musi nie tylko eksponować nasze okazy, ale też sprzyjać fotosyntezie. Ważne są też szczegółowe parametry wody w akwarium roślinnym, takie jak odczyn pH, twardość, stężenie dwutlenku węgla, azotanów, fosforanów, potasu i innych składników. 

Zobacz: Dekoracje do akwarium

Podłoże do akwarium roślinnego

Jako podłoże do akwarium roślinnego możemy zastosować drobny żwir (granulacja na poziomie 2-5 milimetrów), pod którym jednak dobrze jest ułożyć warstwę substratu podżwirowego. Pamiętajmy, że sam żwir słabo nadaje się do mocowania korzeni. Tego typu podłoże do akwarium roślinnego nie będzie się też szczególnie nadawać ze względu na jałowość, czyli zerową ilość substancji odżywczych dla naszych roślin. Jeśli więc stosować żwir, to głównie dla ozdoby, jako warstwę wierzchnią. 

Przeczytaj: Zakładanie akwarium 

Substraty podżwirowe spełniają kilka funkcji. Substraty nawozowe są bogate rozmaite mikroelementy i minerały, w tym przede wszystkim żelazo. Tego typu podłoże do akwarium roślinnego może też zawierać kwasy humusowe obniżające odczyn wody. Odpowiednie podłoże wpływać też będzie stabilizująco na twardość i przejrzystość wody. Podłoże jest też naturalnym siedliskiem dla bakterii nitryfikacyjnych, które utleniają amoniak do postaci mniej szkodliwych azotanów. 

Zobacz: Podłoża do akwarium

Oświetlenie akwarium roślinnego

Jedną z najważniejszych kwestii, które musimy wziąć pod uwagę, jest oświetlenie akwarium roślinnego. Światło nie tylko pozwala eksponować nasze okazy, ale przede wszystkim pełni kluczową rolę w procesach biologicznych takich jak fotosynteza (rośliny pod wpływem światła produkują substancje odżywcze niezbędne do ich rozwoju, przy okazji „wydalając” tlen).  Oświetlenie akwarium roślinnego powinno być mocniejsze, niż np. morskiego. Pamiętać należy, że moc światła zależy również od wysokości akwarium. Przyjmuje się, że w awariach wyższych niż 50 centymetrów należy stosować oświetlenie o mocy 1W na każdy litr wody, natomiast poniżej granicy 50 cm – 0,7 W na litr. Są to oczywiście parametry optymalne, umożliwiające bujny rozkwit nawet najbardziej wymagających roślin. W przypadku tych mniej wrażliwych wystarczy oświetlenie słabsze, ale pamiętajmy, że absolutnym minimum, poniżej którego na dłuższą metę nie jest możliwa wegetacja roślin, jest poziom 0,3W litr. 

Zobacz: Oświetlenie do akwarium

Jaka barwa światła do akwarium roślinnego?

Jaka barwa światła do akwarium roślinnego nadaje się najlepiej? Ta stosunkowo skomplikowana kwestia jest niezwykle istotna dla prawidłowego wzrostu roślin. Najważniejsze są parametry zawarte na tak zwanym wykresie widmowym. Specjaliści uważają, że najkorzystniejsze dla wegetacji jest światło niebieskie o długości fal 400-470 nm oraz czerwone (620-680 nm). Często w tym kontekście wymieniane są też takie elementy, jak współczynnik oddawania kolorów (RA) oraz temperatura barwowa mierzona w stopniach Kalwina. Ich wartości nie mają jednak kluczowego znaczenia dla wegetacji, a jedynie wyglądu eksponowanych roślin – korzystniej wyglądają one w oświetleniu o niskiej temperaturze barwowej. 

Zobacz: Grzałki do akwarium

Parametry wody w akwarium roślinnym

Co ważne, parametry wody w akwarium roślinnym nieco różnią się od tych zalecanych dla akwariów, w których wiodącą rolę pełnią ryby. 

Odczyn pH w akwarium roślinnym powinien plasować się blisko środka skali kwasowości-zasadowości, na poziomie 6,8-7,0. Współczynnik ten skorelowany jest z odpowiednim stężeniem dwutlenku węgla na poziomie 20-30 mg/l. (dlatego istotne jest nawożenie akwarium roślinnego CO2).

Istotne jest stosunkowo wysokie stężenie potasu (ok. 15 mg/l). Poziom azotanów powinien być o mniej więcej połowę mniejszy (do 10 mg/l), zaś fosforany nie powinny przekraczać 1 mg/l. 

Optymalna twardość wody ogólna (TWO) wynosi  5-10 °n, jest to więc woda miękka lub co najwyżej lekko średnio-twarda. 

Czytaj też: Środki do uzdatniania wody w akwarium

fot. 123RF