Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Agama brodata - cena, hodowla, żywienie

Agama brodata

Agama brodata (Pogona vitticeps) jest dużą jaszczurką z rodziny agamowatych. Zamieszkuje sawanny, suche, ciepłe i trawiaste stepy środkowej Australii. Agama brodata jest zwierzęciem wyjątkowej urody. Jej łuski zazwyczaj są szare lub brązowe jednak w szczególnych momentach łuski na tak zwanym podgardlu przybierają intensywne barwy - czarną (u samców zmuszonych do obrony lub próby dominacji nad przeciwnikiem ) lub białą (u samic w okresie godowym).

Łuski okrywające gardło agamy brodatej stroszą się w sytuacjach zagrożenia i konfliktu, układając w charakterystyczne kolce przypominające brodę (stąd, jak łatwo się domyślić – nazwa). Agama brodata osiąga długość do 55 centymetrów, z czego około połowy stanowi ogon. Jaszczurka ta dożywa przeciętnie 10-12 lat, maksymalny czas jej życia w sprzyjających warunkach to 20 lat.

Agama brodata - cena

Agama brodata ze względu na urodę i imponujące rozmiary, jest jedną z najchętniej hodowanych jaszczurek na świecie. Zachęcająco może działać również w przypadku agamy brodatej cena – w sklepach zoologicznych młode okazy można kupić za około 90-130 złotych, jeszcze taniej dostaniemy agamę brodatą u hodowców indywidualnych. Jednak za urządzenie terrarium dla agamy brodatej zapłacimy kilkaset złotych.

Kup teraz: Wyposażenie terrarium.

Agama brodata – hodowla

W przypadku agamy brodatej hodowla nie nastręcza wielkich problemów, aczkolwiek należy pamiętać o spełnianiu wymagań jaszczurki odnośnie temperatury i wilgotności. Należy pamiętać, że agama brodata zapada niekiedy na choroby wywołane niedoborem wapnia, a także złą dietą, jest również podatna na występowanie martwicy. Jednak dobrze pielęgnowana agama brodata jest bardzo wdzięcznym obiektem hodowli. W odróżnieniu od wielu innych stworzeń żyjących w terrariach, agama brodata ma łagodne usposobienie, pozwala człowiekowi brać się na ręce i dotykać.

Agama brodata – terrarium

Terrarium dla agamy brodatej, która jest jaszczurką bardzo dużą, również powinno być okazałych rozmiarów. Zaleca się, aby jego długość przynajmniej dwukrotnie przekraczała długość zwierzęcia. Optymalne wymiary terrarium dla agamy brodatej to 120x80x80 centymetrów. Na wolności agama brodata żyje w bardzo wymagającym środowisku o ogromnej dobowej amplitudzie temperatur. Dlatego w dzień powinniśmy nagrzewać terrarium dla agamy brodatej do około 30-34 stopni, zaś bezpośrednio pod źródłem ciepła, jakim jest żarówka, temperatura powinna sięgać 40 stopni. Ponieważ jednak noce w jej naturalnym środowisku są dużo chłodniejsze, o tej porze dnia temperatura w terrarium dla agamy brodatej powinna spadać do 20-22 stopni.

Czytaj więcej: Terrarium dla agamy - brodatej, błotnej. Jak zrobić?

Agama brodata – żywienie

W stanie wolnym agama brodata spożywa pokarm może nie wykwintny, za to zróżnicowany. Dużą część diety stanowią owady i małe bezkręgowce, jednak agama brodata żywi się również roślinami. Jeśli chodzi o żyjącą w hodowli agamę brodatą, karmienie możemy oprzeć na kilku podstawowych składnikach. Zaliczyć do nich można:

 • świerszcze,
 • szarańcze, 
 • karaczany. 

Sporadycznie można też uraczyć agamę brodatą noworodkiem myszy. Z wiekiem można do menu włączać coraz więcej pokarmów pochodzenia roślinnego, a więc między innymi liście:

 • mniszka lekarskiego, 
 • babki,
 • mięty, 
 • melisy,
 • tymianku, 
 • koniczyny, 
 • podbiału,
 • niektórych drzew, takich jak lipa, klon czy brzoza. 

Agama brodata zje także warzywa i owoce, wśród których wymienić możemy między innymi jabłko, gruszkę, pomidora czy marchewkę. W przypadku agamy brodatej żywienie różni się w zależności od wieku nie tylko składem, ale i częstością podawania pokarmu. Młode osobniki karmimy dwa razy dziennie, starsze – raz na 2-3 dni.

Zobacz: Pokarm dla agamy brodatej i innych gadów

Agama brodata – choroby

Agama brodata często cierpi na niedobór wapnia, stąd zalecana jest suplementacja tego minerału. Wapń, który możemy podawać agamie brodatej, dostępny jest w sklepach zoologicznych. Środki te można podawać przy każdym posiłku. Suplementowanie wapnia jest konieczne ze względu na ubogą w ten składnik dietę, a także brak dostępu do światła słonecznego. Oprócz problemów zdrowotnych wywołanych niedoborem wapnia, wyniszczają też często agamę brodatą choroby układu trawiennego, objawiające się wzdęciami, zaparciami i biegunkami. W takiej sytuacji zaleca się ciepłe kąpiele. Zdarza się również, że agamę brodatą dotykają martwice – problem ten dotyczy zwłaszcza ogona.

Zobacz: Podłoże do terrarium


Fot. 123RF