7 najczęściej zadawanych pytań na temat szynszyli

7 najczęściej zadawanych pytań na temat szynszyli
Szynszyle to niezwykle urocze zwierzęta o pięknej, miękkiej i srebrzystej sierści. W naturze można spotkać je na terenach Ameryki Południowej, choć mogą być również z powodzeniem hodowane w domach. Ile żyją szynszyle? Co jedzą? Czy są zwierzętami stadnymi? Oto 7 najczęściej zadawanych pytań na temat tych sympatycznych zwierząt!
Skąd pochodzą szynszyle?
Wyróżnia się dwa gatunki szynszyli: Chinchilla chinchilla, czyli szynszylę krótkoogonową (do dziś nieudomowiona), a także Chinchilla lanigera, czyli szynszylę małą. Szynszyle pochodzą z rejonów wspomnianej już Ameryki Południowej, a dokładniej z Andów. To, co łączy oba gatunki to właśnie góry. W naturze zajmują stosunkowo niewielki obszar – odmianę krótkoogonową można spotkać na wysokościach od 3500 do około 4500 m n.p.m. zaś szynszyle małe preferują niższe partie – na wysokości od 1000 do 2500 m n.p.m. Szynszyla – ile żyje?
Adopcja szynszyli powinna być dobrze przemyślaną decyzją między innymi z uwagi na to, jak długo żyją te zwierzęta. Są to bowiem gryzonie, które przy odpowiedniej opiece (również weterynaryjnej) mogą dożyć nawet 20 lat. Zanim więc podejmiesz decyzję o adopcji szynszyli, dobrze zastanów się, czy będziesz w stanie przez około dwie dekady zapewnić im wszystko, czego będą potrzebować. Dotychczas najdłużej żyjącą szynszylą wpisaną do Księgi rekordów Guinessa był Radar – szynszyla z USA, która żyła 29 lat i 229 dni.
Czy szynszyle wydzielają nieprzyjemny zapach?
Szynszyle to gryzonie, które świetnie dbają o codzienną higienę i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Produkują także stosunkowo niedużo odchodów (o niemal niewyczuwalnym zapachu) o charakterystycznym, podłużnym kształcie. Z uwagi na to, że żywią się przede wszystkim suchym pokarmem, produkują niewiele moczu – zazwyczaj w klatce oddają go w jednym miejscu, jednak po wypuszczeniu z niej, mogą załatwić swoją potrzebę w dowolnym miejscu.
Szynszyle starannie dbają o swoje futerko poprzez kąpiele w piasku. Co około 2-3 dni taka kąpiel jest wskazana, by zwierzak mógł usunąć z futra zanieczyszczenia, tłuszcz i wilgoć. Gdy szynszyla będzie aktywna, wstaw do jej klatki na 2 godziny piaskownicę, dzięki czemu zadba o swoje futerko, które będzie puszyste i niezwykle przyjemne w dotyku.
W poszukiwaniu piasku do kąpieli pyłowych koniecznie zajrzyj do sekcji: Podłoża i żwirki dla szynszyli.
Szynszyle – co jedzą?
Szynszyle potrzebują właściwej klatki – najlepiej odpowiednio dużej i piętrowej, by mogły czuć się w niej swobodnie, biegając i skacząc. Jej dno wypełnij żwirkiem, a na wierzch wysyp grubszą warstwę trocin. Zwierzęta muszą mieć też stały dostęp do świeżej wody w poidle oraz miseczki z karmą dla szynszyli.- Zioła – mięta, mniszek lekarski, hibiskus, melisa, pokrzywa, nagietek, babka lancetowata czy płatki róży będą idealnym uzupełnieniem jadłospisu szynszyli. Zadbaj także o to, by w klatce nie zabrakło gałązek (np. z drzew owocowych jak jabłoń, gruszka, pigwa) – zwierzak będzie mógł użyć ich do ścierania zębów, co zapobiegnie ich przerastaniu.
- Suszone owoce i warzywa – podawaj wyłącznie suszone owoce i warzywa, ponieważ świeże mogą prowadzić do wzdęć – te z kolei mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla szynszyli. Od czasu do czasu możesz im dać suszone jabłko, maliny, truskawki, pigwę oraz buraka, marchew, pietruszkę i kukurydzę.