Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Filtry do oczek wodnych

Wielkość opakowania
Cena
-

Filtry do oczka wodnego

Piękne, zadbane, cieszące wzrok oczko wodne wygląda atrakcyjnie tylko wówczas, gdy będziemy się o nie troszczyć. Bardzo ważną kwestią w dbaniu o przydomowy staw jest montaż odpowiedniego sprzętu, takiego jak np. filtry do oczka wodnego.

Jak dobrać filtra do zbiornika wodnego? Co zrobić, by oczko wodne było zadbane?

Oczko wodne to większy lub mniejszy dół wypełniony wodą, w której mogą pływać ryby oraz rosnąć rośliny. Zadbany przydomowy staw może podnieść atrakcyjność każdego ogrodu. Aby jednak nasze prywatne jeziorko nie straszyło wyglądem i zapachem, zmieniając się po pewnym czasie w małe bagienko, pełne glonów, sinic, itp. organizmów, należy od początku odpowiednio o nie zadbać.

Już na etapie projektowania oczka wodnego powinniśmy wziąć pod uwagę kwestie, które w codziennym użytkowaniu będą miały bardzo duże znaczenie. Należy zatem przemyśleć wielkość, głębokość, kształt oraz dokładną lokalizację naszego „żywego” basenu. Powinniśmy się też zastanowić nad tym, czy chcemy zarybić oczko oraz czy i jakie rośliny do niego wprowadzić. Od odpowiedzi na powyższe pytania zależy jakie wyposażenie przydomowego zbiornika wodnego, o jakiej mocy i parametrach będzie nam potrzebne.

Jeśli nie jesteśmy pewni co chcemy i co najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku, warto skorzystać z pomocy projektanta lub/oraz firmy specjalizującej się w zakładaniu oczek wodnych.

Sprzęt potrzebny do oczka wodnego

Sprzęt, który będzie potrzebny aby utrzymać nasz staw w czystości, klarowności i z którego estetyki będziemy zadowoleni, to przede wszystkim dobrany do oczka wodnego filtr do wody, pompa, odpowiednie okablowanie i oświetlenie. Dwa pierwsze wymienione urządzenia powinny ze sobą współpracować, dlatego należy zwrócić uwagę na staranny dobór obu elementów. Jeśli chodzi o pompę do oczka wodnego to może ona być umieszczona na zewnątrz zbiornika (pompa zewnętrzna) lub wewnątrz (pompa wewnętrzna). Pompa obsługuje filtry do oczka wodnego (w stawiku może być więcej systemów, które trzeba napędzać, bo prócz samego filtra w niektórych oczkach występują kaskady, które też trzeba zasilić pompą). Dobra pompa może przez 60 minut przefiltrować nawet połowę zawartości zbiornika. Warto zastosować urządzenia o mocy zalecanej przez producenta lub o wyższych parametrach.

Dodatkowym sprzętem filtrującym jest promiennik UV, niwelujący gromadzenie się glonów w wodzie w okresie letnim, natomiast zimą – zabezpiecza stawik przed zamarznięciem. Istotnym wyposażeniem oczka wodnego są środki przeznaczone do uzdatniania wody, oczyszczania jej z glonów, resztek jedzenia dla ryb, liści, trawy, itp., a także specjalny piasek, itp. Można także pokusić się o nabycie odkurzacza do czyszczenia dna oczka. Wierzchnie nieczystości lepiej usuwać podbierakiem. U wielu osób sprawdza się stosowanie siatki maskującej zarzucanej na taflę wody, by ochronić ją przed spadającymi liśćmi. Zimą dobrze jest wyposażyć oczko wodne w skimmer, sztuczną przerębel lub grzałkę.

Filtrowanie oczka wodnego

Oczka wodne stanowią odpowiedniki naturalnych, dziko występujących zbiorników wodnych. W tych naturalnych stawach fauna, flora oraz całe środowisko wodne samodzielnie radzi sobie z oczyszczaniem wody. Jednak w przydomowym jeziorku musimy sami się o to zatroszczyć. Jeżeli pozostawimy go samemu sobie, szybko stanie się ogrodowym postrachem: zacznie zielenieć od nagromadzenia w nim glonów, zielenic, sinic i innych chorobotwórczych bakterii, poza tym będzie brzydko pachnieć, psując tym samym urok pleneru wokół posesji. Dlatego filtr do oczka wodnego to absolutny warunek utrzymania go w czystości. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest zachowanie mechanicznej i biologicznej równowagi w środowisku wodnym. Filtry do wody mają za zadanie usuwać nieczystości, zarówno w postaci stałych odpadków (np. pozostałości po rybim pokarmie), jak i resztek organicznych, np. rybiego kału, fragmentów roślin, liści, trawy, itp. Dobrej jakości sprzęt jest wyposażony w gąbki filtracyjne, które gromadzą pożyteczne mikroorganizmy żywiące się tym, czego nie zjadły ryby. Dzięki temu woda w przydomowym stawie dłużej cieszy się przejrzystością.

Rodzaje filtrów do oczka wodnego

Są dwa podstawowe rodzaje filtrów do oczka wodnego. Mowa o:filtrach ciśnieniowych – montowanych w mniejszych oraz średnich oczkach (najlepiej nie przekraczających 13 000 l), nadają się do zasilania kaskad, fontann, itp. Mogą być umieszczane pod ziemią, obok stawu, poniżej tafli wody, w pewnej odległości od oczka (dzięki czemu można je łatwo zamaskować). Woda przemieszcza się w tym urządzeniu pod ciśnieniem, co pozwala na instalowanie fontann i kaskad. Przykład: filtr do oczka wodnego 5000 l, czy filtr do oczka wodnego 1000 lfiltrach przepływowych – które są mocowane tuż nad lustrem wody, czy też nad strumieniem. Wynika to z grawitacyjnego charakteru spływu wody do zbiornika. Świetnie nadaje się do dużych oczek wodnych oraz do stawów zarybionych karpiami koi. Przykładowy rozmiar sprzętu: filtr do oczka wodnego 25000 l.

Jaki filtr wodny wybrać do oczka wodnego?

Jaki filtr do oczka wodnego będzie najlepszy? Nie da się podać jednoznacznej odpowiedzi. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, od których będzie zależało jaki rodzaj filtra, z jaką mocą i ewentualnym pomocniczym sprzętem będzie nam potrzebny. Do parametrów, które należy rozważyć, zalicza się przede wszystkim wielkość i głębokość oczka wodnego, jego przeznaczenie (ważne jest czy w stawie mieszkają ryby, czy jest obsadzony roślinnością, itp.) oraz występowanie kaskad, fontann i innych konstrukcji, które wymagają większych parametrów sprzętowych. Istotne jest też usytuowanie stawu, bo jeśli wpada do niego dużo zanieczyszczeń (np. liści, skoszonej trawy, przekwitłych kwiatów, itp.), sprzęt filtrujący powinien mieć większą moc.

W sklepie Max&Mrau dostępne są filtry powierzchniowe, np. Aqua Nova NSK-30. To urządzenie zbiera wszelkie nieczystości z powierzchni wody, takie jak np. kurz, resztki jedzenia ryb, czy obumarłe części roślin. Ten filtr ułatwia wymianę gazową, napowietrza wodę, zwiększa ilość światła w oczku, dzięki czemu w stawie nie występują glony. Sprzęt ma wbudowany specjalny pre-filtr zatrzymujący zabrudzenia. Moc: 45 W, przepływ: 2500 l/h. W sprzedaży występuje także filtr powierzchniowy Aqua Nowa NSK-40.

 

pixel