Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Akcesoria do karmienia ptaków

Marka
Rodzaj
Kolor karminika
 Pokarm

Max pałaszuje swoje porcje do syta, a Mrau delektuje się powoli, jednak obaj zgodnie mówią, że kochają jeść i doskonale wiedzą, jak ważna jest forma podania posiłku oraz jego higiena i stały dostęp do wody, szczególnie w klatkach oraz na świeżym powietrzu, dlatego wspólnie stworzyli kategorię Akcesoria do karmienia dla ptactwa, by zapewnić swoim mniejszym przyjaciołom wygodne i higieniczne poidła, praktyczne i pojemne miski oraz kryte i ergonomiczne karmniki, w których posiłek może być spożywany spokojnie i bez obaw.

Niezależnie od tego czy chcemy podać pożywienie ptakom trzymanym w klatce w domu, czy dokarmić dzikie ptactwo, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do karmienia, takie jak choćby karmniki, miski, czy specjalne karmidło. Oprócz właściwego sprzętu warto także poznać kilka zasad na temat dożywiania ptaków.

Zasady dokarmiania ptaków

Niezależnie od tego czy mieszkamy w mieście, czy na wsi, chętnie dokarmiamy zwierzęta, które w mroźny czas mają ograniczony dostęp do naturalnego pożywienia. Jednak najpierw warto poznać pewne zasady dotyczące dokarmiania ptaków.

Jak dokarmiać ptaki?

Ziarna zbóż można sypać tym lotnym zwierzętom dopiero kiedy spadnie pierwszy śnieg i chwyci mróz. Zazwyczaj ma to miejsce w okolicy listopada lub grudnia. Jeśli chodzi o zakończenie procesu dożywiania ptaków, to należy to zrobić na początku marca. Wtedy już ptaki mogą zdobyć naturalne pożywienie własnym sumptem. Dokarmianie ptaków powinniśmy wykonywać w rękawiczkach. W ochronnych rękawiczkach należy przede wszystkim wymieniać żywność (powinniśmy regularnie usuwać resztki starego jedzenia i do wysprzątanego karmnika, czy pojemnika wsypywać nowe), aby nie zarazić się jakąś ptasią chorobą oraz żeby nie przenieść jej na poszczególne ptasie gatunki. Ptaki zimowe chętnie spożyją świeże, naturalne pożywienie, nie zawierające soli, ani przypraw. Możemy im więc szykować np. ziarna słonecznika, owsa, płatki owsiane, a dla większych skrzydlatych gatunków – pszenicę, grubą kaszę, czy czerstwe, pokrojone w kostkę białe pieczywo. 

Tradycyjne karmniki stojące dla ptaków

Jeśli chodzi o miejsce, w którym będziemy dokarmiać naszych świergoczących gości, to warto je ustawić lub powiesić w ustronnym, osłoniętym od wiatru miejscu, z utrudnionym dostępem dla kotów i innych drapieżników.

Zimowe ptaki świetnie odnajdują się w klasycznych karmnikach z daszkiem, dzięki którym nie mokną, ale też nie moknie pozostawione dla nich jedzonko. Przykładem takiego ptasiego schronu jest drewniany model firmy Vitapol o wymiarach 14x11x11,5 cm. Do tego produktu dodano farby, którymi można upiększyć karmnik.

Dokarmianie ptaków zimą można też wykonywać bazując na plastikowym wariancie karmnika marki Vitapol o wymiarach 14,5x13x17 cm. To lekki karmnik dla ptaków o mniejszych rozmiarach.

Innym rozwiązaniem jest natomiast karmnik zewnętrzny dla dzikich ptaków marki Trixie, z automatycznym podajnikiem pożywienia o pojemności 500 ml. Zrobiono go z dobrego, odpornego na warunki atmosferyczne tworzywa. Jest on wyposażony w przezroczystą tubę, do której wsypuje się karmę, przez co jedzenie nie wilgotnieje. W miarę potrzeby ziarenka wysypują się na spodek, przymocowany do końcówki tuby z pożywieniem. 

Karmniki wiszące dla ptaków

Okazuje się, że ptaki dobrze sobie radzą z jedzeniem wydziobując nasiona z karmników wiszących. Poniżej prezentujemy kilka wzorów takich pojemników.

Jednym z takich wiszących naczyń, służących do dożywiania fruwających gości, jest plastikowy egzemplarz z firmy Vitapol o wymiarach 13x10x22 cm. Dzięki specjalnej konstrukcji, opartej na precyzyjnym wysypywaniu się ziaren z pojemniczka, jedzenie nie marnuje się. Produkt można też przytwierdzić do szyby okiennej. Oddzielną grupę produktów z tej kategorii stanowią karmniki na kule tłuszczowe. Jednym z nich jest biała, metalowa puszka firmy Vitapol o wymiarach 13,5x5,13,8 cm. Ptaki polskie ale również te będące w naszym kraju jedynie przelotem z pewnością połaszą się na smakołyki z następnego segmentu produktowego. Kolejnym pomysłem jest metalowy karmnik do zawieszania kul tłuszczowych lub owoców o bardzo dekoracyjnym wyglądzie, który sprawi, że ogród bądź drzewo, na którym zawiśnie, będzie się prezentowało jeszcze bardziej atrakcyjnie.

Innowacyjne karmniki dla ptaków

Jeszcze bardziej innowacyjną, wręcz finezyjną formę ma karmnik na nóżce SILO marki Zolux. Konstrukcję można ustawić w dowolnej części ogrodu. Wystarczy wbić w ziemię ostry trzonek nóżki, do której przymocowano karmnik. Tę lekką instalację można łatwo przenieść w miejsce, gdzie ptaki w ogrodzie lepiej się czują. Karmnik posiada kilka żerdek, dzięki którym ptactwo swobodnie pobiera sobie pożywienie.

Z kolei jeżeli zależy nam na tym żeby ptaki miejskie zimą nie głodowały, a nie dysponujemy powierzchnią, na której moglibyśmy umieścić „jadłodajnię” dla ptactwa, możemy zamontować karmnik na przyssawki. To przezroczyste, akrylowe „pudełko” o wymiarach 14,8x6,7x15,5 cm, montowane na szybę okienną. Produkt wytwarza firma Vitapol. Jest łatwy w utrzymaniu czystości, lekki i bezpieczny dla ptaków. Ta sama marka proponuje także podobny do poprzedniego produktu karmnik, ale nieco większy, w wymiarach: 24x9x15 cm. Inne akcesoria do karmienia ptaków.

W sklepie internetowym Max&Mrau dostępne są również inne akcesoria do karmienia ptaków, w tym wyposażenie klatek dla ptactwa domowego. Ptak mieszkający w domu powinien zostać zaopatrzony w odpowiedni sprzęt do podawania mu jedzenia oraz wody. Potrzebne są zatem m.in. miski, do których nasypiemy fruwającemu pupilowi pokarm, np. Panama Pet 0,84 l z uchwytem zaciskowym do przymocowania do klatki. Ten specjalny pojemnik został wykonany ze stali nierdzewnej. Alternatywą dla opisywanej miski jest karmidło zasypowe, produkowane przez firmę Trixie o pojemności 150 ml. Karmidło jest wykonane z tworzywa sztucznego, które łatwo się napełnia i czyści.

Ptaki egzotyczne hodowane w domu, oprócz pojemników służących do jedzenia, potrzebują także poideł. Powinniśmy pamiętać, że oprócz zdrowego, pożywnego pokarmu stałego, nasi latający podopieczni potrzebują ciągłego dostępu do świeżej, czystej wody. Wielkość i rodzaj poidła powinniśmy dobierać do rozmiaru klatki oraz gatunku ptaka. Niektórzy znawcy ptasich zwyczajów proponują używać zamiast poideł misek z wodą. Warto zasięgnąć w tej kwestii języka lub sprawdzić jaki sposób podawania wody bardziej odpowiada naszemu pupilowi.

pixel