Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Krople, tabletki, preparaty na pchły i kleszcze dla kotów

Marka
Wielkość opakowania
Cena
-
Faza życia
Rasa

Ochrona kota przed pasożytami i kleszczami

Czy warto, a jeśli tak, to jak chronić kota przed kleszczami? Pomagamy znaleźć najbardziej skuteczne środki zabezpieczające pupila przed kleszczami, pchłami i innymi insektami.

Kot, jak każdy żywy organizm, jest narażony na atak pasożytów zewnętrznych, takich jak pchły, kleszcze, czy inne insekty. Robaki żywią się krwią naszych pupili, ale też mogą na nie przenieść groźne choroby, takie jak borelioza, czy babeszjoza. Szczególnie niebezpiecznymi wrogami kocich ustrojów są kleszcze. Jednak warto zapewnić naszemu zwierzakowi ochronę nawet przed zdawałoby się niewinnymi komarami, z uwagi na to, że intensywne drapanie się po ukąszeniu owadów może doprowadzić do poważnych problemów skórnych. 

Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym za tym, by zagwarantować pupilowi odpowiednią zaporę przed inwazją pasożytów jest fakt, iż mogą one przechodzić na domowników. Mowa tutaj głównie o groźnych kleszczach. Zwłaszcza w tym kontekście powinniśmy zadbać nie tylko o właściwe przygotowanie kocura do kontaktu ze światem zewnętrznym, ale też o czystość i bezpieczeństwo kociego legowiska, drapaka, itp. Im bardziej skupimy się na dobrym zabezpieczeniu naszego czworonoga przed zewnętrznymi pasożytami, tym będzie się on cieszył lepszym zdrowiem i kondycją.

Jak chronić kota przed pasożytami?

Dlatego lepiej zamiast się zastanawiać czy warto chronić kota przed kleszczami, pchłami, bądź komarami, zapytać czym to robić. Na rynku z akcesoriami dla domowych zwierząt dostępnych jest mnóstwo produktów zabezpieczających nasze pupile przed pasożytami. Wśród nich dominują takie środki jak obroża na kleszcze dla kota, obróżka na pchły, czy też taka, która chroni jednocześnie przed jednym i drugim gatunkiem insektów. Poza tym można też zaopatrzyć się w płyny, spreje, czy kropelki odstraszające komary i inne gryzące owady. 

W zależności od tego jaki preparat używamy, inaczej będziemy go stosować. W przypadku obroży na pasożyty zwykle wystarczy założyć je na szyję mruczka, a będzie spełniała swoją rolę przez kilka lub nawet kilkanaście tygodni. Po tym czasie powinniśmy wymienić obróżkę na nową. Niekiedy w sezonie od marca do października, czyli w okresie największej aktywności kleszczy, takich obroży trzeba będzie użyć kilka.

Natomiast jeśli zdecydujemy się na inny rodzaj ochrony, np. spryskiwacz przeciw pasożytom, niekiedy trzeba będzie korzystać z niego przed każdym wyjściem na dwór, w innych przypadkach – raz na kilka-kilkanaście dni.

Ochrona kota przeciw pchłom

Po czym poznać, że nasz podopieczny ma problem z pchłami? Przede wszystkim po intensywnym, wręcz uporczywym drapaniu się, a nawet podgryzaniu i lizaniu futerka. Pchły to trudni do zidentyfikowania przeciwnicy, ponieważ są bardzo małe, mierzą zaledwie kilka milimetrów. Ciężko je zatem dostrzec gołym okiem. Stąd pojawienie się powyższych objawów u kota powinno nas zaalarmować. 

Jednym z polecanych środków zwalczających pasożyty jest obroża przeciw pchłom dla kota Dermapharm Sabunol w rozmiarze 35 cm. Dzięki niej w krótkim czasie nieproszeni goście zostaną usunięci z sierści naszego milusińskiego. Dzieje się tak za sprawą dwóch substancji występujących w produkcie: imidachloprydowi oraz geraniolowi. Zakres działania tego środka to cztery miesiące. 

Inną propozycją jest zastosowanie kropli ochronnych na pchły firmy Pchełka. Wystarczy kilka kropli specyfiku nanieść na sierść kociaka lub dorosłego kocura, by zniechęcić niepożądanych mieszkańców jego futerka do bytowania na kociej skórze. Ponadto kropelki pielęgnują podrażnioną przez pogryzienia skórę zwierzęcia. Naturalne olejki eteryczne zawarte w preparacie wpływają też na poprawę wyglądu kociej sierści.

Jak i czym usuwać kleszcze kotu?

Drugim obok pcheł niebezpiecznym dla kota pasożytem zewnętrznym jest kleszcz. Nawet najlepsza obroża przeciw pchłom i kleszczom dla kota może nie zadziałać, dlatego po każdym spacerze powinniśmy dokładnie oglądać naszego pupila pod kątem obecności niechcianego lokatora, szczególnie w okolicy głowy, szyi, uszu, brzuszka oraz wewnętrznej części łap. 

Jak usunąć kleszcza kotu, kiedy go znajdziemy w jego sierści? Powinniśmy użyć do tego specjalnej pęsety, szczypców lub innego dedykowanego do tej czynności urządzenia. Wybrany sprzęt należy możliwie jak najbardziej zbliżyć do skóry kota, chwycić nim głowę kleszcza i ostrożnie wyjąć. Sprawdźmy czy udało nam się pozbyć pasożyta w całości, a następnie oczyśćmy ranę środkiem odkażającym. Miejsce wkłucia należy obserwować, czy nie powstaje tam np. odczyn. W takim wypadku należy udać się do weterynarza. Każda zmiana w zachowaniu miauczącego przyjaciela także powinna nas skłonić do wizyty w lecznicy. 

Do wyjmowania kleszcza możemy użyć profesjonalnych szczypców Trixie z mechanizmem kontroli zacisku bądź pęsety tej samej firmy. Ten ostatni przyrząd, oprócz usuwania kleszczy, pomoże także w pozbyciu się cierni i innych ciał obcych, które wbiły się w skórę naszego zwierzaka. 

Środki dla kota przeciw kleszczom

Aby zminimalizować zagrożenie ze strony kleszczy, warto stosować środki chroniące pupila przed tymi pasożytami. 

Jednym z nich jest obroża przeciw kleszczom dla kota, np. marki Pchełka. To bioprodukt odstraszający nie tylko kleszcze (długość działania wynosi w tym przypadku 4 tygodnie), ale także pchły (tutaj aktywność obroży wynosi nawet 3 miesiące).

Można alternatywnie zakładać też pupilowi naturalny, zapachowy produkt marki Beaphar. Jest to obroża dla kota na kleszcze oraz pchły, meszki i komary. Olejki eteryczne wchodzące w skład obroży odstraszają pasożyty przez okres czterech miesięcy.

Na ektopasożyty skuteczne są różne preparaty, nie wyłącznie obroża dla kota przeciw kleszczom. Warto choćby wymienić krople na zewnętrzne pasożyty Beaphar Vermicon Line-on. Środek ten zawiera składnik o nazwie dimetikon, który zwalcza pasożyty, jednocześnie będąc bezpieczny dla kota. Stosując ten produkt dodatkowo nasz zwierzak będzie miał nawilżoną skórę oraz zadbaną sierść. Wystarczy raz na 4 tygodnie aplikować zawartość 1 pipety na grzbiet kota od szyi do ogona. Procedurę powtarzamy po każdej kąpieli pupila. 

pixel