Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Produkty do akwarium

Aby akwarium wyglądało atrakcyjnie, warto ozdobić je dekoracjami, roślinami czy specjalną tapetą. Ważne jest też odpowiednie napowietrzenie i ogrzanie wody oraz regularne oczyszczanie jej właściwym sprzętem. W jakie akcesoria do akwarium powinniśmy się zaopatrzyć?

Jakie akwarium dla rybek?

Zastanawiasz się nad pomysłem postawienia w swoim domu akwarium? Co trzeba wiedzieć, zanim nalejemy do niego wody i wpuścimy rybki? Przede wszystkim zaaranżujmy miejsce dla szklanego domku dla ryb. Nie powinno się ono znajdować w bliskim sąsiedztwie kaloryfera, ani za blisko okna. Podłoże dla akwarium powinno być stabilne i mocne, ponieważ po napełnieniu go wodą, akcesoriami i żywymi mieszkańcami będzie ono sporo ważyło. Przemyślmy też wielkość i kształt akwarium. Dobrze, żeby nie było ono zbyt małe, a wykazywało się pojemnością wody na poziomie co najmniej 40 litrów.

Forma akwarium dla rybek powinna być jak najprostsza – najczęściej wybieranym modelem jest prostokąt. Kule są zbyt niewielkie, zatem zwierzęta i rośliny nie znajdą tu optymalnych warunków dla siebie. Poza tym w kulistych akwariach trudno utrzymać czystość. Przykładem odpowiedniego lokum dla rybek jest Hagen zestaw Flex aquarium z czarnym wykończeniem i pokrywą o pojemności 34 litrów. Przednia szyba akwarium jest zakrzywiona, co czyni jego design bardziej ciekawym. Poza samym akwarium w zestawie znajduje się wielostopniowy filtr oraz oświetlenie LED. Ponadto do kompletu dołączono pilota na podczerwień, dzięki któremu można sterować barwami i efektami specjalnymi (takimi jak np. błyskawice, czy blaknące chmury). To akwarium z pokrywą jest przeznaczone do wody słodkiej.

Czym czyścić akwarium dla ryb?

Aby akwarium stanowiło ozdobę i było bezpiecznym schronieniem dla ryb, należy je regularnie sprzątać. W jaki sposób wyczyścić akwarium? Świetnie tę rolę spełniają filtry do akwarium, które przechwytują zanieczyszczenia, takie jak odchody ryb, obumarłe resztki roślin, niezjedzone pożywienie, itp. Pompy do akwariów napowietrzają także wodę. Wszystko to sprawia, że woda w akwarium jest dłużej czysta i nie śmierdzi. Można to osiągnąć, stosując np. filtr zewnętrzny Fluval 307 z pompą o wydajności 1150 l/h. To cichy i wydajny model, który może być użyty zarówno do słodko-, jak i słonowodnych akwariów. Dużo tańsze wyposażenie akwarium stanowi filtr wewnętrzny IN Plus Internal Filter in 600 firmy Tetra. Nadaje się on do akwariów o pojemności od 50 do 100 l. Wydajność pomy waha się od 300 do 600 l/h. Można go łatwo wyczyścić wyjmując kasetkę filtra. Charakteryzuje się on płynną regulacją wydajności, regulacją przepływu i kierunku wypływu strugi, regulacją intensywności napowietrzania oraz niewielkim rozmiarem, dzięki czemu nie trudno go zakamuflować za roślinami akwarystycznymi. 

Inne przykładowe akcesoria do akwarium, które przyczyniają się do zachowania na dłużej przejrzystej wody to m.in. cichy i energooszczędny napowietrzacz marki Aqua Nova model NA-450 do 600 l. Kolejnym jest odmulacz Tetra GC Gravel Cleaner GC 50 z wężem o długości 180 cm oraz dwoma klipsami do mocowania, nadający się do odmulania dna akwarium. 

Jakie środki chemiczne stosować do akwariów?

Wyposażenie akwarium dla rybek nie byłoby pełne bez odpowiedniej „chemii”. Pod tym pojęciem rozumiemy różne środki chemiczne, które mają za zadanie np. uzdatnić wodę, bądź usunąć z niej glony.

Jednym z przykładowych uzdatniaczy wody, który zwykłą „kranówkę” przeistacza w bezpieczną dla ryb i roślin wodę akwariową jest Tetra Aquasafe 100 ml, czyli środek do uzdatniania wody w płynie. Produkt m.in. neutralizuje chlor, wiąże metale ciężkie oraz wzbogaca wodę w substancje odżywcze.

Produkty Tetra do akwarium służą także oczyszczaniu brudnej wody. Przykładem jest środek w płynie, który szybko i skutecznie klaruje wodę – Tetra CrystalWater 100 ml.Inne akcesoria akwarystyczne, którymi możemy się wspomóc dbając o przejrzystość wody to m.in. preparat do usuwania glonów Tetra Pond AlgoFin 250 ml. Zwalcza on różne rodzaje glonów, nie stanowiąc niebezpieczeństwa dla zdrowia ryb i roślin wodnych.

Czym oświetlić akwarium?

Oświetlenie stanowi kolejne istotne wyposażenie akwarium słodkowodnego lub morskiego. Dzięki niemu ryby prawidłowo się rozwijają, a rośliny mają zagwarantowany stały, niezbędny dla nich dostęp do światła. Poza tym dobre światło sprawia, że glony nie tworzą się tak chętnie, a temperatura wody jest cieplejsza. Na stanie sklepu Max&Mrau znajdują się m.in. świetlówki (np. warm-lite t8/38 W/1047 mm), lampy akwaryjne UV i LED. Wzorem oświetlenia UV jest lampa UV-NUVC-11 marki Aqua Nova, która zwalcza algi i inne patogeny, mogące być niebezpieczne dla środowiska ryb. To co ją odznacza, to fakt, iż można ją podłączyć do wszystkich rozwiązań filtracyjnych. Jeśli chcemy zapewnić wodnym zwierzętom wyższą temperaturę wody, powinniśmy, poza dobrym oświetleniem, zaopatrzyć się też w grzałkę. Akcesoria akwarystyczne do grzania wody to np. termostat Comfort Zone Gold 25 W, który zapewnia bezawaryjne, wieloletnie działanie lub grzałka Marina Mini firmy Hagen (50 W), przeznaczona do akwariów nie przekraczających pojemności 38 l. 

Jak udekorować akwarium?

Jakie akcesoria do akwarium stanowią ozdobę zarówno samego akwarium, jak i pomieszczenia, w którym stoi naczynie, będące mieszkaniem ryb? Na pewno żwirek, kamyczki, czy piasek akwaryjny, poza tym tapeta na tylną ściankę akwarium, ozdoby z plastiku lub gliny i rośliny. Jeśli marzy nam się akwarium z roślinami, wcale nie musimy wsadzać do niego żywych paproci i liści, wystarczą plastikowe wodorosty i inne sztuczne kompozycje roślinne. Do wykorzystania są dekoracje o intensywnych kolorach: Tetra DecoArt Plant L Hydrophila oraz ozdoba roślinna Zolux.Fototapeta Juwel poster 3 S z dwoma motywami do wyboru (czarnym lub białym) to ciekawe rozwiązanie wizualnie, które przykleja się na tylną ściankę akwarium. Dla lepszej przyczepności te akcesoria do akwarium z rybkami można dokleić do szyby.

Trudno sobie wyobrazić akwarium bez ozdób takich jak np. zamek (np. Trzy wieże o wysokości 21,5 cm marki Trixie), wrak statku (np. Trixie o wysokości 32 cm), piracka skrzynia, most (np. Trixie, 17 cm), muszla z zatopioną w środku perłą (np. Trixie, 9 cm), czy amfora piaskowana (np. Trixie, 16 cm). Dekoracje są wykonane z żywicy poliestrowej bądź z naturalnej glinki.

pixel