Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podkłady, maty higieniczne, pieluchy dla psów i szczeniąt

Marka
Cena
-

Pielęgnacja i higiena psów

Pielęgnacja psa polega m.in. na regularnym szczotkowaniu jego sierści, dbaniu o czystość uszu, oczu oraz pyska. Służą do tego specjalistyczne kosmetyki dla psa oraz różne akcesoria, takie jak np. szczotki dla psa, czy furminatory. Które z nich są najlepsze?

Jak pielęgnować psa i dbać o higienę psów?

Oprócz niewątpliwie istotnych kwestii żywieniowych właściciele czworonogów troszczą się także o to jak pielęgnować psa oraz w jaki sposób dbać o jego higienę. To także bardzo ważne sprawy w kontekście dobrostanu zwierzęcia, jego komfortu i prawidłowego funkcjonowania. 

Wśród podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, o których powinniśmy pamiętać posiadając psa są takie czynności jak regularne czesanie psa, kąpanie pupila, przycinanie paznokci, czy strzyżenie jego włosów. Sporą gamę specjalistycznych zabiegów, takich jak czyszczenie uszu, czy zębów warto wykonywać w gabinecie weterynaryjnym, bądź innych dedykowanych placówkach, jak np. psi fryzjer, czyli groomer. Jednak o potrzebie przeprowadzenia danego zabiegu, częstotliwości oraz sposobie jego realizacji decyduje kilka czynników. Jednym z nich jest rasa psa. Przykładowo czworonogi przyjaciel posiadający długą sierść będzie potrzebował częstszego pochylenia się nad jego włosiem, czyli np. częstszego wyczesywania specjalistycznymi narzędziami, być może także regularnego podcinania włosów, albo poszczególnych rejonów. Kolejnym parametrem jest to czy pupil więcej czasu spędza na dworze (być może jest wyłącznie zwierzęciem mieszkającym na zewnątrz), czy w domu.

Kosmetyki do pielęgnacji psów

Właściwa pielęgnacja psiej sierści stawia na dobre kosmetyki dla psa. Przede wszystkim chodzi tutaj o stosowanie takich preparatów jak szampony dla psów, odżywki, czy specjalne płyny, dzięki którym sierść futrzaków będzie czysta, lśniąca i miękka w dotyku. Oto kilka propozycji takich fachowych produktów.

Beaphar Long Coat 1 l to szampon dla psów o długiej sierści, który poza czyszczeniem włosia, dba o to by skóra była dobrze nawilżona oraz żeby nie tworzyły się kołtuny. Po zastosowaniu tego produktu sierść łatwo daje się rozczesać, a po dłuższym okresie stosowania – zabezpiecza włosy przed łamliwością.

Kolejnym środkiem, który sprzyja zdrowej i pięknej sierści jest proteinowa odżywka Champion Champ Richer 250 ml. Dzięki niej zarówno skóra, jak i sierść zwierzęcia są odżywione i zregenerowane.

Pielęgnacja psa polega także na pochylaniu się nad szczególnymi kłopotami, które dotyczą naszego merdającego ulubieńca, takimi jak np. świąd skóry. Na szczęście istnieją skuteczne produkty również na ten rodzaj dolegliwości. Jeden z nich to Francodex Lotion przeciwświądowy 120 ml, który przynosi drapiącemu się psu szybką ulgę, koi podrażnioną skórę oraz nawilża ją.

Czym czesać psa?

Regularne wyczesywanie psa wpływa na dobry wzrost oraz wygląd sierści, pozbywanie się z niej zanieczyszczeń, ponadto ta systematycznie powtarzana czynność zacieśnia więź ze zwierzakiem. Do czesania psiej sierści służą rozmaite narzędzia, najpopularniejsze to szczotka dla psa, grzebień, zgrzebło, furminator oraz specjalna rękawica do czesania włosów.

Szczotka do wyczesywania psa należy do akcesoriów, których nie może zabraknąć w psiej wyprawce. Oto kilka przykładów: 

  • Trixie – czyli drewniana, miękka, dwustronna szczotka do czesania włosów okrywowych, a także podszerstka.
  • Zolux – podwójna szczotka z drewna bambusowego.
  • Zolux – zgrzebło teleskopowe z dwudziestoma zębami, czyli narzędzie do zadań specjalnych, które rozczesze nawet najbardziej splątanie kołtuny. 

Do usuwania sierści ale także masowania i uspakajania psa służą natomiast rękawice do czesania psów. Jedną z nich jest Trixie – rękawica do wyczesywania sierści, która oprócz tego, że dzięki niej można szybko pozbyć się brudu i piasku, dodatkowo pobudza krążenie u naszego pupila.

Jeśli zaś chcemy mieć kontrolę nad psimi włosami, grzebień dla psa będzie tym co pomoże nam ujarzmić nawet najbardziej niesforne pukle. 

Narzędzia dla psa do cięcia

Co zrobić, by na powstała idealna fryzura dla psa? Wziąć sprawy w swoje ręce i wejść w rolę fryzjera. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi w domowym zaciszu można skrócić włosy, czy wyrównać czuprynę. Przydadzą się do tego nożyczki pielęgnacyjne do cięcia włosów Trixie. Zaokrąglone końcówki ostrzy sprawiają, że operowanie nożycami jest bezpieczne dla psa. 

Do przerzedzania długiej i gęstej sierści psa lepiej nadadzą się natomiast degażówki – czyli nożyczki Zolux z grzebieniem. Marka Trixie proponuje również trymerskie nożyczki – Trixie 18 cm. 

Poza przycinaniem sierści powinniśmy też zwrócić uwagę na długość psich pazurów. Jeśli zwierzę nie ma warunków to naturalnego ścierania paznokci, musimy mu w tym pomóc. Do tego rodzaju pielęgnacji służą nożyczki lub obcinaczki do pazurów. Poniżej prezentujemy kilka przykładów. 

Nożyczki Trixie 12 cm są przeznaczone do przycinania pazurków u psów małych ras. Co ważne są one zaopatrzone w regulowany ogranicznik ostrza, który zapobiega zbyt mocnemu skracaniu pazurów. Trixie obcinacz do psich paznokci 11 cm działa natomiast na zasadzie gilotyny.

Preparaty pielęgnacyjne dla psów

Poza sierścią i pazurami powinniśmy również dbać o dobry stan uszu, pyska oraz oczu naszego pupila. Na szczęście preparatów, które pomagają utrzymać czystość tych wrażliwych rejonów ciała merdającego czworonoga nie brakuje. 

Dermapharm champion to płyn do pielęgnacji uszu ze srebrem koloidalnym. Przeciwdziała on zbieraniu się brudu, woskowiny oraz bakterii w przewodzie słuchowym psa, a także zmniejsza ryzyko schorzeń związanych z układem słuchowym.

Dermapharm dr Seidel spray do jamy ustnej jest natomiast preparatem zawierającym chlorheksydynę, która wspiera higienę oraz zdrowie zębów, dziąseł, a także błon śluzowych zwierzęcia. Ten płyn zapewnia także ładny zapach z psiego pyska.

Z kolei Over Zoo Dogs Premium Eye Liquid służy do przemywania oczu. Płyn wypłukuje zanieczyszczenia z worka spojówkowego chroniąc oczy przed ewentualnym stanem zapalnym.

W kwestii potrzeby stosowania oraz dawkowania konkretnego preparatu pielęgnacyjnego warto skonsultować się z weterynarzem. 

pixel