Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pielęgnacja świnki morskiej

Zazwyczaj sierść świnki morskiej jest gruba i krótka, z delikatnym podszerstkiem, chociaż występują również odmiany długowłose o zróżnicowanych formach włosa. Kawie mogą mieć również różnorodne i wielokolorowe ubarwienie. Wyróżnia się trzy podstawowe grupy tych zwierząt pod względem umaszczenia: jednobarwne, dwubarwne oraz trikolor, a także trzy główne rasy kawii domowych: angielską o krótkim włosiu, abisyńską z szorstkim, kręconym włosem oraz peruwiańską, która posiada długie, proste i jedwabiste w dotyku włosie. Występują także różne krzyżówki wyżej wymienionych ras i kolorów.

Pielęgnacja sierści świnki morskiej

Świnki morskie krótkowłose są zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji niż długowłose okazy, musimy o tym fakcie pamiętać przed zakupem zwierzątka. Wszystkie świnki, które posiadają włosy, linieją mniej lub bardziej, dlatego aby pomóc usunąć im wypadające futro zaleca się częste szczotkowanie, najlepiej z użyciem różnego rodzaju szczotek. Futerko można również przycinać, w szczególności latem, by zwierzątko nie przegrzewało się, jednak niewskazane jest całkowite golenie. Świnki owłosione należy kąpać tylko jeśli zajdzie taka potrzeba i to z użyciem delikatnych środków do tego przeznaczonych, świetnie sprawdzi się do tego celu np. szampon proteinowy, który znajduje się w naszej ofercie, jest on specjalistycznym produktem, przeznaczonym dla kawii i w pełni bezpiecznym. Świnki morskie bezwłose nie wymagają dodatkowej pielęgnacji, takiej jak natłuszczanie ciała czy częste kąpiele.

Przycinanie futerka świnki morskiej

U świnek długowłosych futro rośnie bez przerwy, dlatego najwygodniejszym i najbardziej higienicznym rozwiązaniem jest strzyżenie jej futerka. Najlepiej wykonać ten zabieg we dwie osoby, gdy jedna osoba trzyma świnkę, by ta się nie wyrywała. Do tej czynności przydadzą się dostępne w naszej ofercie nożyczki, które dzięki zaokrąglonym końcom nie zrobią krzywdy nawet najbardziej przestraszonemu zwierzątku.

Pielęgnacja gruczołu łojowego świnki morskiej

Gruczoł łojowy u świnki morskiej musi być kontrolowany, jednak czyszczony tylko w przypadku łojotoku. Najlepiej wykorzystać do tego celu wacik z tłustą substancją taką jak olej kokosowy, a następnie umyć zwierzątko z użyciem szamponu.

Pielęgnacja pazurków świnki morskiej

Zabieg obcinania pazurków świnek morskich powinien być przeprowadzany co ok. dwa miesiące, chociaż zależy to od wielu czynników, np. od tego jak krótko pazurki były obcięte wcześniej. Jeżeli nie czujemy się na siłach w wykonaniu takiego zabiegu, należy się udać do lecznicy. W żadnym wypadku nie należy pomijać tego elementu pielęgnacji zwierzątka, ponieważ nieobcinane pazurki mogą zacząć się wywijać, utrudniając śwince chodzenie. Należy uważać również, by podczas obcinania nie uszkodzić naczyń krwionośnych, ponieważ nasz pupil będzie bardzo krwawić. Pazurki należy przycinać świnkom tak, by ich powierzchnia była przy chodzeniu możliwie jak najbardziej równoległa do podłoża. Tak jak w przypadku obcinania futerka, najlepiej wykonać ten zabieg w dwie osoby. Jeśli nasza świnka morska jest płochliwa i skłonna do paniki warto spróbować odwrócić jej uwagę ulubionym smakołykiem.

pixel