Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pielęgnacja królika. Szampony i kosmetyki

Mrau, jak każdy kot, jest wielkim czyściochem i dba o higienę wszystkich zwierzątek. Jako nasz specjalista, świetnie wie, jak zadbać o prawidłową pielęgnację królika. Wedle Mrau odpowiednia pielęgnacja sierści, uszu, pazurków i zębów stanowi klucz do doskonałego wyglądu i świetnego samopoczucia.

Jak prawidłowo dbać o futerko królika?

Króliki to małe ssaki, które są wspaniałymi zwierzątkami domowymi. Ich miękkie, delikatne futerko jest bardzo miłe w dotyku i doskonale nadaje się do tulenia. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji i regularnego czyszczenia. Mrau świetnie zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja sierści. Czyste futerko i dobra prezencja są przecież bardzo ważne. Nie zdziwił się więc specjalnie widząc, że królik sam dba o swoją czystość. Doskonale jednak wie, że takie zabiegi samopielęgnacyjne nie zawsze są wystarczające i czasem dla zachowania higieny potrzebna jest pomoc człowieka. Mrau wie również, że kąpiel nie jest dla wszystkich zwierzątek. Królika nie wolno moczyć, chyba, że są to kąpiele lecznicze, zalecone przez weterynarza. Uszy naszego puchatego przyjaciela są bardzo wrażliwe na wilgoć i ich zamoczenie może mu poważnie zaszkodzić, dlatego używa się specjalnych szczotek i balsamów do pielęgnacji skóry i futra królika. Jeśli zdarzy się tak, że kąpiel jest absolutnie niezbędna, należy pamiętać, żeby królika dokładnie wytrzeć i zapewnić mu możliwość wyschnięcia w ciepłym, pozbawionym przeciągów pomieszczeniu. Mrau dowiedział się, że podobnie jak koty, króliki linieją co jakiś czas, zrzucając stare futerko. Nasza bohaterka poleca więc pielęgnacje króliczego futra poprzez wyczesywanie królika co około 2-4 miesiące za pomocą specjalnej szczotki do sierści, aby pomóc mu pozbyć się zbędnych włosów.

Pielęgnacja uszu królika

Długie, piękne uszy to duma każdego królika. Pamiętajmy, żeby nigdy nie podnosić naszego pupila za uszy! O czystość swojego najbardziej charakterystycznego atrybutu królik dba sam i bezwzględnie nie należy ich myć. Warto jednak kontrolować stan uszu króliczka, szczególnie jeśli jest barankiem. Ich uszka są bowiem opadnięte i mogą być niedostatecznie wentylowane, dlatego podczas pielęgnacji królika baranka zwracajmy szczególną uwagę na ich czystość. Czyszczenie uszu nie jest jednak sprawą prostą i bardzo łatwo można zwierzakowi wyrządzić krzywdę, z tego względu pielęgnację uszu królika lepiej zostawić specjaliście. Weterynarz pomoże naszemu pupilowi lepiej niż my, a w razie konieczności nauczy nas, jak bezpiecznie czyścić królicze uszy.

Komfort, czystość i zdrowie

Mrau przypomina, że czyste futerko i uszy to nie wszystko. Wypada też zadbać o pazurki i zęby. W naturze pazurki ścierają się same, kiedy zwierzątko biega po twardych powierzchniach, jednak udomowione okazy nie mają takiej możliwości. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja pazurków królika i ich regularne przycinanie. Ząbki królika również powinny się ścierać, inaczej przerastają i mogą powodować problemy. Mrau zaleca podawanie pupilowi siana i zieleniny, a także gałązek drzewek owocowych. Zęby królika ścierają się bowiem podczas żucia. Pielęgnacja królika to bardzo ważna kwestia. Mrau poleca stosowanie specjalistycznych produktów z naszej kategorii. Dzięki nim zadbasz o swojego pupila, zapewnisz mu komfort i zdrowie.

pixel