Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Produkty do pielęgnacji fretek

Produkty do pielęgnacji fretek

Max wie, że fretki, jako zwierzęta ruchliwe, nie lubią zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ muszą być przy nich unieruchomione. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych fretki należy wyczesywanie, kąpiele, obcinanie pazurków oraz czyszczenie uszu i zębów. Nie należy również zapominać o regularnym sprzątaniu klatki i codziennym opróżnianiu kuwety.

Kąpiel

Max zawsze jest w stanie z łatwością wyczuć, kiedy fretka jest w pobliżu, ponieważ te zwierzęta wydzielają bardzo specyficzny, piżmowy zapach. Kąpiele z dodatkiem różnego rodzaju środków i substancji zapachowych mogą zmniejszyć intensywność tego zapachu, jednak nie poleca się zbyt częstych kąpieli, ponieważ mogą one przesuszać skórę. Jednak dzięki kąpielom fretka jest mniej narażona na infekcje spowodowane drobnoustrojami. Poleca się kąpać zwierzęta raz w miesiącu lub jeśli zwierzę się bardzo ubrudzi np. ziemią lub ciężko zmywalną mazią. Max zauważył, że fretka, tak jak Mrau, nie przepada za kąpielami, ale uwielbia być wycierana. Do pielęgnacji fretek należy używać specjalnych szamponów przeznaczonych do ich sierści. Sam proces mycia nie jest dla niej zbyt przyjemny, ponieważ nie może się ruszać tak dużo jak by chciała. Fretki jednak lubią zabawę w wodzie, szczególnie latem, kiedy dodatkowo mogą się ochłodzić.

Obcinanie pazurków

Ważnym elementem pielęgnacji fretki jest regularne obcinanie pazurów, mniej więcej co 2-3 tygodnie. Do wykonania tego najlepiej użyć specjalnie przeznaczonych do tego zadania cążek. Proces ten można wykonywać w domu samodzielnie, ale jeśli nie czujemy się na siłach, można udać się do lekarza weterynarii.

Czyszczenie uszu

Fretki wytwarzają dużą ilość brunatno-brązowej woskowiny, która ma na celu ochronę ucha przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi, jednak same dbają o to, by w kanale słuchowym nie było jej za dużo przez charakterystyczne machanie głową. Dzięki temu nie należy zbyt często czyścić małżowin usznych. Pielęgnacja uszu fretki to więc przede wszystkim czyszczenie zewnętrznej części, które można wykonać samemu przy pomocy wacika i specjalnego płynu do tego przeznaczonego. Nie należy zapominać o późniejszym natłuszczenia ucha. Zabieg ten pozwala na usunięcie zabrudzeń i nie dopuszcza do rozwinięcia się stanów zapalnych spowodowanych drobnoustrojami. W razie potrzeby na dokładne czyszczenie ucha wewnętrznego należy się udać do weterynarza.

Higiena jamy ustnej

Przez bogatą w mięso, ale ubogą w twarde produkty dietę fretki często mają problemy z kamieniem nazębnym, którego nadmiernie odkładanie może prowadzić do silnych stanów zapalnych dziąseł. Zabieg usuwania kamienia powinien być wykonywany przez lekarza weterynarii, jednak można sobie również spróbować pomóc specjalnymi preparatami zapobiegającymi powstawaniu kamienia nazębnego. Można także podjąć próbę z użyciem szczoteczki i specjalnej pasty do zębów dla zwierząt i w ten sposób pielęgnować zęby fretki.

Wyczesywanie

Fretki linieją dwa razy do roku - na wiosnę oraz jesienią. Elementem pielęgnacji futra fretki jest więc regularne szczotkowanie. Przynosi to fretce ulgę, ponieważ wypadające futro powoduje uczucie swędzenia. Najlepiej wykorzystać do tego procesu specjalne szczotki i furminatory. Max w wyniku swoich poszukiwań znalazł i wspólnie z fretką przetestował dostępne produkty. Dzięki temu byliśmy w stanie wybrać najlepsze. Warto również w tym okresie zaopatrzyć się w pastę odkłaczającą, ponieważ podczas codziennej toalety fretka połyka więcej włosów niż zazwyczaj, co z kolei może powodować niestrawność i poważne problemy zdrowotne.

Informujemy, że korzystając z tej witryny zgadzasz sie na zapisywanie i przechowywanie plików cookie. Szczegółowe informacje o celu ich wykorzystania oraz określenia warunków ich przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce znajdziesz w polityce plików cookies.
Zamknij
pixel