Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki, akcesoria dla szynszyli

Cena
-

Szynszyla to sympatyczne, towarzyskie zwierzątko, które kocha czystość, ale także zabawę. Co więcej ceni sobie też wygodę i szczególne udogodnienia. W jakie akcesoria powinniśmy się zaopatrzyć kupując szynszylę? Czym jest szynszyla?

Szynszyla to nieduże zwierzątko futerkowe, które idealnie nadaje się do tego, by stać się domowym pupilem. Ten nieduży ssak waży ok 700 g, rzadko osiąga wagę 1 kg. Odznacza się krępą budową ciała, przy stosunkowo dużej głowie. Przeważnie ma kolor szary, ale występują też odmiany, których sierść wpada w odcień niebieski, a nawet różowy. To, czym wyróżnia się szynszyla, to fakt jak długo żyje. Potrafi bowiem przeżyć 20 lat. Jednak warto tutaj zaznaczyć, że najlepszy chów tego futrzaka osiągamy wówczas, gdy otaczamy go dobrą opieką i poświęcamy mu dużo uwagi. Jest to bowiem towarzyskie stworzenie. Jeśli sami nie mamy czasu na zabawy z pupilem, zastanówmy się nad kupnem od razu dwóch osobników. Ponadto powinniśmy zapewnić szynszyli dużą, wysoką klatkę z licznymi przeszkodami, pięterkami, schowkami. Dobrze też zainwestować w kupno zabawek, które zajmą naszą miłośniczkę figli. Ile kosztuje szynszyla? Cena za to zwierzę jest uzależniona m.in. od jego wielkości, hodowli, z której pochodzi oraz od tego czy posiada rodowód (wówczas koszt rośnie). Średnia opłata za szynszylę wynosi od 70 zł do 150 zł.

Jak opiekować się szynszylą?

Co powinna otrzymać od nas szynszyla, jak się opiekować tym sympatycznym zwierzątkiem? Jedną z bardziej podstawowych kwestii jest stworzenie szynszyli dobrego miejsca do mieszkania. Pomieszczenie, w jakim powinna przebywać nasza szynszyla, to klatka o dużych wymiarach (np. 60x50x50 w przypadku jednego zwierzęcia, a 80x50x50 – w przypadku dwóch osobników). W klatce szynszyli nie powinno zabraknąć dużej liczby półek, konarów, dziupli, w których zwierzę może się chować. Domek naszego pupila nie powinien stać blisko kaloryfera, okna, ani źródła dźwięku, np. telewizora. Szynszyle w dzień głównie śpią, dlatego w tym czasie nie powinniśmy zakłócać ich potrzeby odpoczynku. Natomiast raz dziennie potrzebują wybiegania, dlatego przez około godzinę dawajmy jej taką możliwość, oczywiście pod nadzorem, aby stworzonko nie zrobiło sobie krzywdy (np. przegryzając kabel pod napięciem), czy nie uciekło. Szynszyle prowadzą nocny tryb życia, co powinniśmy wziąć pod uwagę, rozważając kupno takiego gryzonia.

Jakie akcesoria powinna mieć szynszyla?

Szynszyla w domu wiąże się z koniecznością zaopatrzenia się w niezbędne akcesoria, służące pielęgnacji, dostarczaniu jej żywności, zabawy, itp. Z pewnością powinniśmy zapewnić naszemu pupilowi dostęp do świeżej, wymienianej codziennie wody. W przypadku tych zwierząt najlepiej sprawdzi się zamontowanie na klatce wysokiego poidła. Dodatkowo szynszyla powinna mieć swoją miseczkę, w której będziemy jej podawać karmę, paśnik na sianko oraz schowek, który będzie jej azylem, czyli mały domek np. z drewna, tak by zwierzę mogło w nim spać, ale też pogryzać szczapki, kiedy przyjdzie mu na to ochota. Dno klatki powinno być wyłożone sianem lub innym odpowiednim dla szynszyli podłożem.

Szynszyla mała czy duża lubi czystość, więc sama wybierze część klatki, w której będzie się załatwiać. Jednak można jej to ułatwić kupując specjalną kuwetę do wypróżnień. Ponadto nasza pieszczoszka uwielbia suche kąpiele, dlatego dobrze jest nabyć jej specjalną miskę, wypełnić ją piaskiem, by mogła zażywać takich atrakcji do woli. Niektórzy właściciele szynszyli kupują swoim milusińskim specjalne kocyki, a nawet poduszeczki, na których zwierzątko może wygodnie odpoczywać. Jeśli natomiast potrzebujemy przemieszczać się z naszym pupilem, chcemy go zabrać na wakacje, czy w jakąś podróż, najlepiej zorganizować to przy pomocy transportera. 

Szynszyla – co może jeść?

Jakim smakoszem jest szynszyla, co może jeść? Przede wszystkim chętnie spożywa trawę – zadbajmy więc by jej nie brakowało. Poza tym ten futrzak żywi się także nasionami, małymi roślinami i owocami, np. jabłkami, jednak z ilością tych ostatnich produktów nie warto przesadzać.

Kupując gotową karmę dla szynszyli, możemy pokusić się o nabycie specjalnego pojemniczka, z którego suche pożywienie wypadnie wówczas, gdy zwierzątko popchnie, potoczy to pudełeczko (może być ono np. w kształcie kuli). Niektóre tego typu zabawki skłaniające zwierzątka do jedzenia wymagają, by wydobywać żywność schowaną w środku łapką stworzenia.

Mieszkając z szynszylą pod jednym dachem, powinniśmy posiadać bazowe akcesoria, umożliwiające aplikowanie szynszylom jedzenia, a zatem musimy posiadać miskę na karmę, najlepiej wykonaną z ceramiki lub metalu. Plastikowe naczynia są niebezpieczne, ponieważ gryzoń może je pogryźć i połknąć część sztucznego tworzywa. Ponadto powinniśmy zawiesić na klatce poidło. Zamiast poidła możemy użyć drugiej miski, do której będziemy wlewać wodę. Przyda się też specjalny pojemnik na siano – tzw. paśnik.

Zabawki dla szynszyli

Co szynszyle lubią najbardziej?

Towarzystwo i zabawę. Dlatego dajmy im maksimum uwagi. Jeśli jednak trudno nam wygospodarować czas na harce ze zwierzęciem, zatroszczmy się o to, by w jego klatce nie brakowało elementów, które mogą sprawić, że szynszyla poczuje się zaopiekowana. Co zrobić, by zapewnić naszemu pupilowi komfortowy byt? Jedną z takich przyjemności, którą możemy sprawić szynszyli, jest zawieszenie jej w klatce hamaka. Taki sprzęt produkuje m.in. polska marka Lauren Design. W sklepie internetowym Max & Mrau dostępne są dwa rodzaje rozmiarów: 20x20 i 30x30 cm oraz ogromna paleta kolorowych tkanin, z jakich hamaki zostały wykonane. Miękka, miła w dotyku bawełna sprawia, że zwierzak bujając się w takim hamaczku szybko się zrelaksuje. Nie trzeba się przy tym martwić o bezpieczeństwo futrzaka, bo hamak został wyposażony w mocną taśmę nośną z metalowym zapięciem do klatki. Co więcej, o ten sprzęt można łatwo dbać, ponieważ da się go wyprać w pralce (w temperaturze 40 stopni). 

pixel