Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

"Nie zaglądaj mi do miski…" Czy koty i psy mogą podbierać sobie jedzenie?

2017-11-29
"Nie zaglądaj mi do miski…" Czy koty i psy mogą podbierać sobie jedzenie?

Karmy pełnoporcjowe i uzupełniające dla psów

Karmy dla zwierząt domowych dzieli się na pełnoporcjowe i uzupełniające. Co to oznacza? Pokarmy pełnoporcjowe (z ang. complete and balanced) dostarczają w porcji dziennej na daną masę ciała zwierzęcia wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w świetle aktualnych rekomendacji. Z kolei karmy uzupełniające, (z ang. complementary) czyli przekąski i przysmaki, przeważnie nie są zbilansowane i nie powinny stanowić więcej niż 10-15% dziennej porcji. W przypadku karm pełnoporcjowych podawanie odpowiednich ilości w odpowiednich proporcjach ma olbrzymie znaczenie dla tego, aby zapewnić naszemu zwierzęciu zbilansowaną dietę.
Karmy pełnoporcjowe są zbilansowane pod kątem potrzeb psów lub kotów. Więcej na ten temat możesz się dowiedzieć z przewodnika żywienia psów i kotów dostępnego na stronie www.polkarma.pl. Ponieważ te potrzeby się znacznie różnią nie tylko pomiędzy gatunkami, ale także pomiędzy osobnikami, to mamy na rynku olbrzymi wybór produktów. Wszystko po to, aby było Ci łatwiej znaleźć odpowiednio dopasowane żywienie dla Twojego czworonożnego przyjaciela.

Różnice w żywieniu psów i kotów

Pies i kot bardzo się różnią, nie tylko wyglądem zewnętrznym czy historią udomowienia, ale także zapotrzebowaniem na niektóre składniki odżywcze. Przede wszystkim pokarmy dla kotów są bardziej skoncentrowane i dużo bogatsze w białko oraz tłuszcz, niż pokarmy dla psów. Oprócz takich prostych różnic są jeszcze dużo bardziej złożone. Nie tylko inne proporcje, ale także brak niektórych składników w diecie psa, w które musi być obowiązkowo wzbogacana karma dla kotów (np. tauryna), może prowadzić do niedoborów i problemów zdrowotnych u kotów podjadających regularnie znaczne ilości karmy dla psów. Z kolei pies jedzący regularnie znaczne ilości karmy dla kotów, może cierpieć z powodu nadmiaru białka i tłuszczu, co może mieć wpływ na przeciążenie funkcji jego wątroby oraz układu wydalniczego.
Tak więc regularne jedzenie istotnych ilości karmy zbilansowanej pod kątem innego gatunku może mieć wpływ na zdrowe funkcjonowanie naszych zwierząt. Dlatego jeśli mamy zarówno psa jak i kota, karmmy je rozdzielnie w posiłkach podzielonych. Starajmy się również tak ustawiać miski, aby zwierzęta nie wyjadały sobie wzajemnie posiłków. Pamiętajmy, że nasze zwierzaki mogą niechętnie dzielić się miską z wodą, a próbować wymieniać przy miskach z jedzeniem.

O autorce


Sybilla Berwid-Wójtowicz specjalizuje się w dziedzinie dietoprofilaktyki zwierząt towarzyszących i ludzi. Skupia się na potwierdzonych naukowo i klinicznie skutecznych rozwiązaniach, od wielu lat kształcąc się w tej dziedzinie (mgr inż zootechniki [2002], dr nauk weterynaryjnych SGGW [2007], doradca dietetyczny – Instytut Żywności i Żywienia Człowieka [2013], specjalista żywienia klinicznego – Uniwersytet Medyczny w Warszawie [2015]). Szczególnie interesuje się dietetyką kliniczną i wpływem diety na zachowanie. Od 2010 pracuje w Nestlé Purina jako Ekspert ds. żywienia i komunikacji. Prowadzi liczne prelekcje, szkolenia i wykłady w kraju i Europie Centralnej (po polsku i po angielsku) z dziedziny dietoprofialaktyki nie tylko psów i kotów, ale i ludzi. Wykłada przedmiot „Wpływ żywienia na zachowanie” w ramach Studiów Podyplomowych „Zoopsychologia-problemu behawioru psów” na Wydziale Nauk o Zwierzętach SGGW. Jest regularnie zapraszana do mediów i konsultuje publikacje z zakresu swojej specjalizacji. Od ponad dekady regularnie publikuje w czasopismach specjalistycznych i popularnych, ma na koncie ok. 200 publikacji.

fot. pixabay.com
pixel