Edukacja

Żwirek dla kota, który można wyrzucać do toalety? Przedstawiamy żwirek kukurydziany!

Żwirek dla kota, który można wyrzucać do toalety? Przedstawiamy żwirek kukurydziany!

02.04.2020
Kiedy wydaje się, że w kwestii tak prozaicznej jak żwirek dla kota, powiedziano już wszystko, okazuje się, że na rynku pojawiają się kolejne produkty, które mogą umilić życie domowników i zwiększyć komfort kotów. Jednym z bardziej innowacyjnych żwirków ostatnich lat jest żwirek dla kota z kukurydzy, który jest odpowiedzią dla osób, które szukają produktu przyjaznego środowisku i którym zależy, aby był to żwirek który da się usuwać w toalecie.  

Który żwirek dla kota?
 

Czy istnieje idealny żwirek dla kota? Który wybrać? Na jakie cechy zwrócić uwagę? Co kot, to inne upodobania, a co właściciel mruczka, to inne potrzeby, dlatego poniżej przybliżymy Wam jeden z rodzajów żwirku – żwirek kukurydziany, abyście mogli podjąć decyzję, czy ten produkt jest dla Was. Jeżeli chcielibyśmy opisać żwirek dla kota z kukurydzy w skrócie, to możemy wyróżnić trzy najważniejsze cechy użytkowe: 
 • naturalność surowca,
 • zdolność zbrylania,
 • żwirek nadaje się do utylizacji drogą sanitarną lub kompostowania.  

Żwirek kukurydziany, jak wskazuje nazwa, jest wykonany z włókien roślinnych na bazie kukurydzy, a więc z naturalnego i biodegradowalnego surowca. Co ważne, w jego produkcji wykorzystywane są pozostałości z przetwarzania kukurydzy do celów spożywczych. Surowiec jest zatem całkowicie bezpieczny dla czworonoga, bo jest czysty i przebadany. Żwirek kukurydziany dla kota zbryla się, tworząc względnie trwałe grudki, dzięki czemu jest bardzo wydajny, bo usuwa się tylko zbrylone podłoże. Jak to możliwe, jeżeli w procesie produkcji nie wykorzystano żadnych substancji chemicznych, a tylko wiedzę z zakresu fizyki i techniki? Kluczem jest obecność skrobi w kukurydzy, która świetnie pełni rolę lepiszcza. Żwirek kukurydziany dla kota wyróżnia się wygodą użytkowania:  

 • usuwa się tylko zbrylone ziarna, nie ma konieczności opróżniania za każdym razem całej kuwety,
 • opakowanie jest lekkie – 7 litrowy worek waży tylko 4,5 kg,
 • podczas nasypywania żwirku do kuwety żwirek prawie nie pyli,
 • wskazywany jest jako żwirek, który się nie roznosi, ponieważ kształt i ciężar właściwy został tak dobrany, żeby jak najmniej przyczepiał się do futerka i łapek kota. Opracowany został również żwirek dla kotów z długą sierścią – Super Benek Corn Cat Golden, który ma formę wałeczków o małej średnicy, żeby jeszcze lepiej zapobiegać przyczepianiu się do futra i roznoszeniu,
 • bryłki są trwale zbrylone, nie kruszą się podczas wyciągania z kuwety.  

Sprawdź żwirki dla kota

Żwirek dla kota, który można wyrzucać do toalety
W przeciwieństwie do żwirków bentonitowych żwirek kukurydziany nadaje się do usuwania drogą sanitarną, ponieważ mimo tego, że skrobia świetnie pochłania i wiąże ciecz, to pod wpływem dużej ilości wody rozpada się i nie pozostawia żadnych substancji niebezpiecznych dla środowiska. Należy tylko pamiętać, żeby usuwać grudki na bieżąco, małymi porcjami, oraz sprawdzić lokalne przepisy dotyczące usuwania odpadów drogą sanitarną.  

Dla kogo żwirek kukurydziany?
Szukając żwirku dla kota warto zastanowić się, na jakich właściwościach zależy nam najbardziej, czego oczekujemy i jak do tej pory nasz kot reagował na żwirek, jak się w nim zachowywał. Żwirek kukurydziany jest uniwersalnym i dobrym rozwiązaniem dla wielu właścicieli mruczków, szczególnie: 
 • dla osób, którym bliskie są zagadnienie ekologii i ochrony środowiska,
 • dla osób, które szukają żwirku, który dobrze pochłania nieprzyjemne zapach, a jednocześnie jest całkowicie bezpieczny dla kotów,
 • dla właścicieli, którzy mają w domu więcej niż jednego kota,
 • dla osób, które przygarniają małego kota i chcą znaleźć dla niego podłoże komfortowe i bezpieczne,
 • dla domowników, którym zależy, aby czyszczenie kuwety było łatwe i szybkie.  
fot. @nowakotki
 • Dodaj do Rozmówek
  • Brak listy słówek dlaPolski -> Polski...
  • Stwórz nową listę słówek...
 • Skopiuj
Informujemy, że korzystając z tej witryny zgadzasz sie na zapisywanie i przechowywanie plików cookie. Szczegółowe informacje o celu ich wykorzystania oraz określenia warunków ich przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce znajdziesz w polityce plików cookies.
Rozumiem
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel