Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szampon dla maltańczyka – szczeniaka i dorosłego – jak wybrać?

2018-01-02
Szampon dla maltańczyka – szczeniaka i dorosłego – jak wybrać?

Włos maltańczyka rośnie całe przez życie, nie wypada i nie ma podszerstka, dlatego właśnie często się filcuje i kołtuni. Nic więc dziwnego, że pielęgnacja sierści tej rasy wymaga systematyczności. Niewielki, ale regularny wkład pracy zaowocuje tym, że nasz pies będzie miał lśniącą, śnieżnobiałą sierść, jego włos będzie obfity i jednolity w dotyku. Jak tego dokonać? Oprócz regularnego wyczesywania ważne są kosmetyki używane do pielęgnacji, takie jak:  

  • szampon dla psa maltańczyka – ma za zadanie oczyszczenie skóry i włosów z brudu 
  • odżywka – ma nawilżać i chronić sierść 
  • olejek w sprayu – ma chronić sierść przed promieniami UV i przetarciami, kiedy pies nie jest kąpany.   

W sklepach zoologicznych znajdziemy duży wybór preparatów pielęgnacyjnych dla psów. Który z nich będzie najlepszym szamponem dla maltańczyka? Jeśli pies nie ma żadnych problemów ze skórą można sięgnąć po szampon o właściwościach nawilżających, dla psów, które mają proste, ale długie włosy.  Kiedy pies ma skórne problemy trzeba poprosić weterynarza o pomoc w doborze specjalistycznego szamponu.  

Szampon dla maltańczyka – to musisz wiedzieć

Odpowiedni szampon dla maltańczyka musi spełnić kilka wymogów. Przede wszystkim musi być to szampon przeznaczony wyłącznie do mycia psów. Większość używanych przez ludzi szamponów nie nadaje się dla psów, bo są zbyt mocne dla delikatnej skóry domowych zwierząt, mogą prowadzić do przesuszenia skóry, wysypki i zmatowienia sierści. Skóra psa ma inne pH niż ludzka skóra. U psów jest on zazwyczaj obojętny lub lekko zasadowy, u ludzi odczyn skóry jest kwaśny. Gdy pies jest szczeniakiem, warto wybrać szampony do skóry wrażliwej, które mają w składzie np. alantoinę. Kupując szampon dla maltańczyka, zwracajmy uwagę na:

  • Odpowiedni odczyn pH  z powodu szczególnej dla maltańczyków jedwabistej sierści, trzeba użyć odpowiednio delikatnego szamponu. Dodatkowo, musi on efektywnie usuwać przetłuszczenia skóry. Produkowane przez skórę tłuszcze to naturalny mechanizm obronny, który pomaga nawilżyć ciało. Jeśli jednak nie zmyje się ich odpowiednio wcześnie, zaczną się zbierać na sierści. Po czasie tworzą kulki zlepionych włosów i brudu, generując nieprzyjemne zapachy. Szampony gorszej jakości mogą być zbyt ostre dla skóry i sierści, dość mocno je podrażniając. Nawet jeśli usuną przetłuszczenia, mogą przy okazji zaszkodzić psu. Dodatkowo, niszczona jest zewnętrzna warstwa włosa, co wystawia sierść na działanie sił zewnętrznych – dotyk, pogodę i wilgotność (a każde z nich negatywnie wpływa na stan włosów). To wszystko jest spowodowane źle dobranym pH szamponu. Szampon dla maltańczyka powinien mieć  pH pomiędzy 5,5 a 6,5. Dodatkowo może zawierać składniki, takie jak wyciągi z lawendy lub aloesu.  
  • Brak detergentów zawartych w mydle – detergenty zawarte w mydle są szczególnie szkodliwe dla skóry i sierści maltańczyka. Zbyt mocno oczyszczają skórę, zupełnie ją wysuszając i powodują wiele podrażnień. Najlepiej szukać szamponu, który nie zawiera mydła i korzysta z naturalnych składników czyszczących, na przykład na bazie kokosa.  
  • Naturalne wybielacze – w ofertach producentów jest wiele szamponów wybielających dla psów z białą lub kremową sierścią. Te tańsze zawierają chemiczne składniki, które mogą podrażnić skórę, a także zniszczyć i przesuszać włos. Gdy chcemy zadbać o to, by na sierści naszego maltańczyka nie było żółtych plam warto sięgnąć po naturalne szampony z minerałami, które dobrze działają jako optyczne rozjaśniacze. Działanie takie ma na przykład olej kokosowy.   

Zobacz: Szampon dla Shih Tzu – szczeniaka i dorosłego – jak wybrać?

Specjalne szampony dla maltańczyków

Jeśli nasz maltańczyk ma tendencję do chorób skórnych, trzeba będzie sięgnąć po specjalne preparaty pielęgnacyjno-lecznicze. Aby dobrze dobrać taki szampon, trzeba skonsultować się z weterynarzem, który dokładnie określi przypadłość i pomoże w zakupie. Do wyboru są:  

  • Medyczny szampon przeciwłojotokowy dla maltańczyka – stosowany przy leczeniu łupieżu. Łupież dzieli się na dwa rodzaje – suchy (białe płatki widoczne na skórze) i tłusty (płatki wraz z łojem na skórze i włosach). W zwalczeniu łupieżu u psa pomagają takie składniki szamponu jak smoła pogazowa, kwas salicylowy i siarka.  
  • Szampon przeciw swędzeniu dla maltańczyka – produkowany dla psów cierpiących na alergie. Oczywiście, najważniejsze jest uprzednie zdiagnozowanie alergii i przyjmowanie zaleconych leków, ale częścią leczenia jest także szampon, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. W składzie może mieć kwasy tłuszczowe, wyciągi koloidalne z owsa, mocznik, glicerynę, mentol, a także działające łagodząco wyciągi z aloesu, płatków owsianych i olejek z drzewa herbacianego. W szczególnie trudnych przypadkach można też szukać szamponu, zawierającego 1% lidokainy.   
  • Szampon przeciwgrzybiczny/przeciwbakteryjny dla maltańczyka – u psów mogą się rozwinąć grzybice skóry. Najczęstszymi objawami jest swędzenie, zaczerwienienia, czarne plamy na skórze i silny zapach stęchlizny. Infekcje bakteryjne mogą rozwinąć się, jeśli skóra wysycha tak bardzo, że zaczynają pojawiać się pęknięcia. W obu przypadkach warto kupić szampon dla psów z chlorheksydyną, która ma właściwości antyseptyczne lub szampon z mikonazolem leczący grzybice i infekcje bakteryjne.  

Sprawdź: Szczotki i grzebienie dla psa

Szampon i odżywka dla maltańczyka

Szampon i odżywka dla maltańczyka działają w ramię w ramię. Nawet jeśli korzystasz z idealnego szamponu, nigdy nie osiągniesz optymalnych efektów, jeśli nie użyjesz równie dobrej odżywki. Szampon to pierwszy krok w procesie pielęgnacji psa. Dobry szampon delikatnie zmyje przetłuszczenia i zabrudzenia bez powodowania podrażnień. Pozostawi czyste włosy, zmiękczone i gotowe do nałożenia odżywki. Tymczasem odżywka będzie pielęgnować włosy, nawilżając je oraz chroniąc przed splątaniem i wysuszeniem. Odpowiednio dobrana, nawet po zmyciu będzie wzmacniać sierść, dbając o zdrowie psa i przedłużając działanie szamponu. Ostatnim potrzebnym kosmetykiem do pielęgnacji maltańczyka jest odżywka do sierści w sprayu, z której warto korzystać między kąpielami. Odpowiednio dobrany spray ma wiele zalet:

  • Ochroni sierść przed nadmierną ekspozycją na działanie słońca przez cały rok, w szczególności latem. 
  • Zapewni warstwę ochronną od zimna i suchego powietrza w zimie. 
  • Zapobiega skręcaniu się włosów i rozdwajaniu końcówek na skutek tarcia. 
  • Sprawia, że włosy są bardziej miękkie, lśniące i czyste. 
  • Poprawia zapach psa.

Jeśli twój maltańczyk ma zniszczoną sierść (rozdwojone końcówki, bardzo wysuszone włosy) lub ma problemy ze skórą (podrażnienia, spękania), odżywka w sprayu powinna dodatkowo pomóc, bo dobrej jakości spraye zawierają łagodzące wyciągi z aloesu. Psa należy spryskać delikatną mgiełką, kilka centymetrów nad sierścią. Sprayu używamy przy każdym rozczesaniu, czyli co 3 dni dla krótko obciętych psów, co 2 dni dla średniej długości sierści i codziennie dla maltańczyków długowłosych.

Sprawdź: Szczotka dla maltańczyka i yorka - jak wybrać najlepszą?

Polecane

pixel