Max & Mrau Sp. z o.o. Opinie z ekomi-pl.com

Edukacja

Jak dbać o zęby psa i kota?Zdrowie

Jak dbać o zęby psa i kota?

27.10.2017
Na początku musimy uświadomić sobie, jaka jest istota problemu, który najczęściej dokucza psom i kotom. O ile zęby u ludzi atakowane są przez bakterie wywołujące zmiany próchnicze i uszkadzające szkliwo koron, to u zwierząt domowych mamy do czynienia z procesem, w którym resztki pokarmu przylegające do zębów i tworzące pokłady kamienia nazębnego przy współudziale bakterii działają destrukcyjnie, zwłaszcza na pograniczu zębów i dziąseł. Pod względem lokalizacji i przebiegu zmiany rozwijające się u zwierząt podobne są do występującej u ludzi paradontozy.

Jak powstaje kamień nazębny u psa?

Po posiłkach do zębów przylegają resztki pokarmu. Zawarte w nich węglowodany i białka są doskonałą pożywką dla bakterii rozmnażających się w jamie ustnej. Na tym etapie mówimy o płytce bakteryjnej. Z czasem ten „miękki szkielet” ulega wysyceniu solami mineralnymi (głównie związkami wapnia i fosforu), tworząc pokłady kamienia nazębnego, obfitszego po stronie policzkowej niż językowej i grubszego w sąsiedztwie kieszonki dziąsłowej niż szczytu korony. Twardy osad narasta, uciska dziąsła, powodując ich zapalenie. W licznych zakamarkach i porach mineralnego osadu rozwijają się bakterie. Ich metabolity i rozkładające się resztki pokarmu są źródłem nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej, który jest zasadniczym bodźcem mobilizującym właścicieli zwierząt do szukania kontaktu z lekarzem weterynarii.

Sprawdź karmę Royal Canin Dental Care!

Kto jest najbardziej zagrożony?

Kamień nazębny powstaje zwykle u dorosłych zwierząt powyżej czwartego roku życia. Częściej pojawia się u psów mniejszych ras niż u dużych. Olbrzymi wpływ na tempo powstawania kamienia ma stosowana dieta. Zwierzęta karmione miękką karmą i te, dla których właściciele sami gotują posiłki, cierpią z powodu kamienia nazębnego częściej niż te, które otrzymują suchą karmę. Psy i koty, których właściciele zaniedbują profilaktykę i higienę jamy ustnej, mają największe szanse doświadczyć problemów.

Dbaj o zęby psa z Max&Mrau!

Jak mogę ustrzec mojego pupila?

Od najmłodszych lat staraj się przyzwyczajać psa lub kota do czyszczenia zębów. Stopniowe przyzwyczajanie zwierząt do aplikacji różnych preparatów pielęgnacyjnych (past, żeli, sprayów) i operowania szczoteczką (naparstkową lub z rękojeścią) u młodych zwierząt zwykle nie stanowi problemu. Natomiast już w przypadku dorosłego zwierzęcia rozpoczęcie tego rodzaju zabiegów może być kłopotliwe, uciążliwe i stresujące. Warto więc zaczynać już wtedy, gdy na zębach nie ma jeszcze śladu kamienia. Nie zniechęcaj się niepowodzeniami, pracuj ze swoim zwierzęciem systematycznie. Rozpocznij od zaznajomienia ze smakiem pasty. Zwykle mają one atrakcyjny dodatek smakowy (mięsny), co sprawia, że zwierzęta szybko je akceptują. Następnie przyzwyczajaj do szczoteczki. Z początku operuj tylko wokół najłatwiej dostępnych zębów. Każdego następnego dnia penetruj szczoteczką odrobinę głębiej. Stosuj odpowiednią dietę. Zwierzęta, rozgryzając granulki suchej karmy, w sposób mechaniczny ścierają gromadzące się osady i przeciwdziałają tworzeniu kamienia. Pamiętaj, że każda inna aktywność z wykorzystaniem dużych zabawek, ciągnięcie liny czy żucie gryzaków, zmniejsza tempo gromadzenia osadów.

Czego potrzebuję do pielęgnacji zębów psa?

  1. Dobierz szczoteczkę odpowiednio wyprofilowaną i dostosowaną do kształtu zębów psa lub kota. Weź pod uwagę wielkość swoich podopiecznych, decydując się na rozmiar szczoteczki. Rozważ, czy wygodniej będzie operować szczoteczką na rękojeści (psy z długą kufą), czy naparstkową (psy z krótką kufą i koty). 
  2. Wybieraj produkty działające w oparciu o enzymy. Ich skuteczność nie jest jedynie wynikiem mechanicznego usuwania osadu szczoteczką - środki takie działają jeszcze długo po samej aplikacji.
  3. Wybierz smak i formę (pasta, żel, płyn) w zależności od preferencji Twojego psa lub kota. Niektóre produkty możesz stosować nawet bez użycia szczoteczki. To doskonałe rozwiązanie dla najbardziej opornych i niechętnych do współpracy zwierząt.
  4. Dokładnie analizuj oferty sprzedawców. Poza podstawowymi produktami do regularnej higieny znajdziesz nawet takie produkty, które zmieniając skład i właściwości śliny ograniczają przyleganie resztek pokarmu do koron zębowych. Są też takie preparaty, które wiążąc wapń, przeciwdziałają tworzeniu kamienia.

Pamiętaj!

  • Regularnie sprawdzaj stan zębów psa lub kota. 
  • Systematycznie czyść zęby, usuwając miękkie osady z powierzchni koron (minimum 2-3 razy w tygodniu). 
  • Nigdy nie dopuść do tego, aby obfity kamień destrukcyjnie oddziaływał na dziąsła. Mocno rozchwianych zębów prawdopodobnie nie uda się uratować. 
  • Zachowaj ostrożność! Wszelkie zabiegi podejmuj, gdy Twoje zwierzę jest spokojne, w otoczeniu, które zna. Nie rob niczego na siłę, nie wymuszaj posłuszeństwa, nie podnoś głosu. Zabiegi pielęgnacyjne w jamie ustnej z pewnością nie będą ulubionym sposobem spędzania czasu Twoich podopiecznych – musisz jednak dołożyć wszelkich starań, aby przebiegały sprawnie i szybko, ale co najważniejsze - bezpiecznie.


O autorze

Grzegorz Grotkowski – ukończył studia na kierunku weterynaryjnym w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. W roku 2004 na SGGW w Warszawie uzyskał tytuł specjalisty chorób psów i kotów. Do 2006 roku prowadził gabinet weterynaryjny zdobywając doświadczenie i praktykę kliniczną. Od 5 lat pełni funkcję kierownika farmaceutycznej hurtowni produktów leczniczych weterynaryjnych Beaphar w Redzie. Nieustannie odchudza domowego, prawie rasowego kota, który nie może oprzeć się rarytasom dostarczanym przez małżonkę.

fot. pixabay.com

Informujemy, że korzystając z tej witryny zgadzasz sie na zapisywanie i przechowywanie plików cookie. Szczegółowe informacje o celu ich wykorzystania oraz określenia warunków ich przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce znajdziesz w polityce plików cookies.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel