Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co jedzą króliki miniaturki?

2017-12-19
Co jedzą króliki miniaturki?

Jaka karma, siano i zioła będą najlepsze dla domowego królika? Co jedzą króliki, jakie składniki powinna zawierać karma dla królika i dlaczego tak ważną rolę spełnia siano? Które zioła dla królika są odpowiednie, a które mogą się okazać szkodliwe? Wbrew pozorom karmienie królików nie jest prostą sprawą, a ich specyficzny układ trawienny wymaga specjalnego traktowania. Zobacz, co może jeść królik miniaturka i jak wybrać najlepszy pokarm oraz zioła i przysmaki dla królika.

Co jedzą króliki?

Co jedzą króliki? Przede wszystkim jedzą siano, które jest podstawą diety, ale spożywają także:

  • warzywa, 
  • owoce, 
  • suszone zioła, 
  • gałązki. 

Dietę naturalną można uzupełniać, kupując karmę dla królików, czy też mówiąc inaczej - granulat dla królików. Natomiast poimy królika czystą wodą. Zanim przejdziemy do szczegółów, ważna generalna zasada dotycząca diety naturalnej: jako pokarm dla królika stosujemy tylko te produkty, co do których mamy pewność, że są absolutnie dla niego bezpieczne. Wiele bowiem ziół, warzyw i owoców jest dla tych zwierząt szkodliwych, uczulających, a nawet trujących. W niektórych przypadkach nieszkodliwe, a nawet wskazane są małe porcje, ale duże bywają toksyczne.

Zobacz: Witaminy dla królików - jakie i kiedy należy podać?

Zdjęcie produktowe

Vitapol siano dla gryzoni i królików 500 g

Wysokowartościowe siano Vitapol to najlepszej jakości źdźbła traw prosto z polskich łąk, bogate w witaminy i minerały.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Vitapol smakers dla gryzoni i królików - z lucerną 2 szt.

Smakers Vitapol z lucerną dla gryzoni i królików Vitapol dzięki niepowtarzalnemu procesowi suszenia zachowuje większą ilość witamin, związków mineralnych oraz pektyn pochodzących z owoców.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Vitapol smakers dla gryzoni i królików - owocowy 2 szt.

Smakers owocowy Vitapol, dzięki niepowtarzalnemu procesowi suszenia zachowuje większą ilość witamin, związków mineralnych oraz pektyn pochodzących z najwyższej jakości owoców.

Sprawdź produkt

Siano dla królika – jakie wybrać?

Siano, tak jak powiedzieliśmy, jest absolutną podstawą króliczej diety. Siana dla królika nie musimy na szczęście zbierać na łące i samodzielnie suszyć, gotowe produkty znajdziemy w sklepach zoologicznych, a nawet hipermarketach. Dostarczają one odpowiedniej mieszanki wysuszonych traw, ziół i kwiatów. Co ważne, kupując siano dla królika w sklepie, mamy pewność, że nie zawiera ono składników nieodpowiednich dla naszego zwierzęcia (o składnikach nietolerowanych czy trujących czytaj poniżej).

Natomiast inną kwestią jest jakość kupowanego w sklepach siana – można trafić na dobre, można na złe. Zazwyczaj miarodajnym wskaźnikiem bywa cena – nie ma cudów, co do zasady: im drożej tym lepiej. Siano dla królika powinno być dobrze wysuszone. Jeśli zostało odpowiednio przygotowane i przechowywano je w odpowiednich warunkach, będzie miało zieloną barwę i przyjemny zapach.

Sprawdź również: Smycz dla królika - jak założyć i wybrać smycz?

Siano dla królika

Siano dla królika nie tylko odżywia zwierzę, ale też pełni bardzo ważną rolę w całym układzie trawiennym. Szczególne znaczenie ma w tym kontekście błonnik, w który powinno być bogate siano dla królika. Błonnik stymuluje żołądek i jelita do wydalania pokarmu, co jest niezwykle istotne w sytuacji słabej perystaltyki jelit królika. Siano dla królika pomaga też w procesie naturalnego ścierania zębów zwierzęcia. Z obu tych powodów, siano dla królika powinno być stale dostępne dla zwierzęcia w jego klatce lub w innym miejscu, do którego ma nieograniczony dostęp.

Co może jeść królik?

Czym karmić króliki poza sianem? Królik chętnie je świeże warzywa i odpowiednie dla królika zioła. Wymienić wśród nich można:

  • marchew, 
  • seler, 
  • pietruszkę, 
  • buraki, 
  • koniczynę,
  • bazylię,
  • miętę,
  • koperek. 


Ostrożnie należy postępować ze szpinakiem, który królik może jeść, ale w niewielkich ilościach. Na jedzenie dla królika mogą się też składać takie owoce jak: jabłka, gruszki, truskawki, pomarańcze, ananasy, brzoskwinie, grejpfruty.

Czytaj też: Szelki dla królika - jak założyć i jakie kupić?

Jedzenie dla królika – czego nie wolno?

Jedzenie dla królika nie powinno zawierać takich ziół, warzyw i owoców jak między innymi: czosnek, cebula, pomidor, ziemniak, szczaw, kasztanowiec, bluszcz, bukszpan, goździk, hiacynt, konwalia, azalia, czarny bez. Jeśli chodzi o gałązki, królikom nie podaje się do gryzienia drewna drzew iglastych, a z liściastych też nie każde nadaje się dla tego zwierzęcia – nie podajemy między innymi gałązek akacji.

Sprawdź: Zabawki i akcesoria dla królika

Zdjęcie produktowe

ZOLUX Mieszanka NUTRIMEAL 3 dla dorosłego królika 800g - karma dla królików, 800g

Mieszanka dla roślinożernych dorosłych królików w wieku powyżej 6. miesiąca życia. Pokarm z naturalnych, zdrowych składników uformowany w wygodne do podawania i chrupania grudki jest świetnym elementem codziennej diety zwierzaka.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

ZOLUX Mieszanka NUTRIMEAL 3 dla królika juniora 800g - karma dla młodych królików, 800g

Mieszanka dla królików w wieku poniżej 6. miesiąca życia. Pokarm z naturalnych, zdrowych składników uformowany w wygodne do podawania i chrupania grudki jest świetnym elementem codziennej diety zwierzaka.

Sprawdź produkt

Karma dla królika – granulat dla królików

Karma dla królika, czy też mówiąc inaczej granulat dla królików, to skoncentrowane jedzenie dla królika, zawierające pożyteczne dla niego składniki w skondensowanej formie. Są to gotowe mieszanki, dostępne w sklepach zoologicznych. Mimo zachęcających reklam producentów, karma dla królika powinna być jedynie uzupełnieniem codziennej diety naturalnej. Pamiętajmy, aby szukać karmy dla królika o jak największej zawartości włókna, czyli błonnika. Zaleca się, aby wybierać granulat dla królików, w którym zawartość błonnika przekracza 15 procent, a najlepiej żeby była wyższa niż 18, ale to już prawdziwa rzadkość.

Czytaj także: Zabawki dla królika. Jak bawić się z królikiem?

Polecane

pixel